Techinside Google News
Techinside Google News

Intel Thunderbolt 5 bağlantı standardını tanıttı

Thunderbolt 4'e kıyasla üç kata kadar daha fazla bant genişliği sağlayacak. Peki Intel Thunderbolt 5 hangi avantajlar sunuyor?
- Advertisement -

Intel, Thunderbolt’un yeni nesli Thunderbolt™ 5’i duyurdu ve dizüstü bilgisayar ve bağlantı istasyonunun prototipini tanıttı. Thunderbolt 5, bilgisayar kullanıcıları için bağlantı hızında ve bant genişliği avantajlarında önemli iyileştirmeler sağlamayı vaat ediyor. Intel’in İstemci Bağlantısı Bölümü genel müdürü Jason Ziller: “Thunderbolt 5, bilgisayarları monitörlere, bağlantı istasyonlarına, depolama birimlerine ve daha fazlasına bağlamak için sektör lideri performans ve yetenek sağlayacak. Intel, kablolu bağlantı çözümlerinde liderlik geleneğimizi sürdürmenin heyecanını yaşıyor. Thunderbolt artık mobil PC’lerde bağlantı için ana bağlantı noktası haline geldi. Thunderbolt 5 ile yeni nesil performansın sunulması, en talepkar kullanıcılar için daha da fazla yetenek sağlayacak” dedi.

Intel Thunderbolt 5 ile sunulan yenilikler

Thunderbolt 5, saniyede 80 gigabit (Gbps) çift yönlü bant genişliği sunuyor. Bandwidth Boost ile en iyi görüntü deneyimi için 120 Gbps’ye kadar hız sağlıyor. Bu iyileştirmeler, mevcut en iyi bağlantı çözümünden üç kata kadar daha fazla bant genişliği sağlayarak olağanüstü görüntü ve veri bağlantıları sağlayacak. Thunderbolt 5, içerik oluşturucuların ve oyuncuların yüksek bant genişliği ihtiyaçlarını karşılayacak. USB4 V2 dahil olmak üzere endüstri standartlarını temel alan Thunderbolt 5, Thunderbolt ve USB’nin önceki sürümleriyle geniş ölçüde uyumlu olacak.

İçerik oluşturucuların, oyuncuların ve profesyonellerin bant genişliği ihtiyaçları önemli ölçüde artıyor. Bu kullanıcılar giderek daha büyük video ve veri dosyalarıyla çalışırken yüksek çözünürlüklü ekranlar ve düşük gecikmeli görseller istiyor. Thunderbolt 5, modern PC kullanıcılarının önümüzdeki yıllarda en yüksek kalitede görsellerin ve sürükleyici deneyimlerin keyfini çıkarabilmesini sağlamak için bağlantı hızını ve bant genişliğini büyük ölçüde artırmak üzere tasarlandı.

Microsoft Corp.’un Core İşletim Sistemi ürün yönetiminden sorumlu kurumsal başkan yardımcısı Ian LeGrow şunları söyledi: “Microsoft, Windows müşterilerine en yeni USB4 standardını sunmak için Intel ile yakın işbirliği yapmaktan heyecan duyuyor” dedi.

Thunderbolt 5, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli şekillerde Thunderbolt 4’ü temel alıyor:

  • Toplam çift yönlü bant genişliğinin iki katı; Bant Genişliği Artışı, yoğun video kullanımı için 120 Gbps’ye kadar üç kata kadar verim sağlıyor.
  • Daha hızlı depolama ve harici grafikler için PCI Express veri çıkışını iki katına çıkarıyor..
  • USB4 V2, DisplayPort 2.1 ve PCI Express Gen 4 dahil endüstri standartları temel alınarak oluşturulmuştur; önceki sürümlerle tamamen uyumlu..
  • Yüksek hızlı PC’den PC’ye bağlantılar için Thunderbolt Ağının bant genişliğini iki katına çıkarıyor.
  • Günümüzün baskılı devre kartları, konektörleri ve 1 metreye kadar pasif kablolarıyla performanstaki bu önemli artışları sağlamak için yeni bir sinyal teknolojisi olan PAM-3’ü kullanıyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:02:43

Nvidia çip sektöründe lider oldu!

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir