Intel yapay zeka geliştiriyor

0

Intel yapay zeka

Intel yapay zeka ile beyin tümörünü tespit edecek. Geliştirilecek bu yapay zeka, gelecek için büyük umut vaat ediyor.

Intel yapay zeka çalışmalarına hız veriyor

Yarı iletken sektörünün en önemli şirketlerden biri olan Intel, yapay zeka alanında da yenilikçi çalışmalara imza atıyor. Intel bu kez sağlık odaklı yeni bir proje üzerinde çalışıyor.

Intel’in Pensilvanya Üniversitesi ile ortak olarak çalıştığı projede, yeni bir yapay zeka geliştiriliyor. Bu yapay zeka, beyin tümörünü tespit edebilecek seviyede olacak. Beyin tümörünün erken tespiti sayesinde, hastalar için erken önlemler alınabileceği, tedavilerin daha erken aşamada uygulanabileceği belirtiliyor.

Ancak Intel baş mühendisi Jason Martin, geliştirme çalışmaları devam eden bu yapay zekanın şu andakinden çok daha fazla veriye ihtiyaç duyacağı belirtiliyor. Bunun için ABD, Kanada, Almanya gibi farklı ülkelerde 29 sağlık kuruluşuyla iş birliği yapılacak. Ayrıca bu verilerde hastaların gizliliği de korunacak.

Yapay zekanın daha gelişmiş seviyeye ulaşmasıyla, sağlık alanında önemli avantajlar sunması bekleniyor. Özellikle işlemci sektöründe AMD ile rekabette geri planda kalan Intel, yenilikçi alanlara yönelerek bu alanlardaki fırsatları değerlendirmeye çalışıyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>