Intel’in yönetim kurulu değişti! CEO Bob Swan duyurdu

0

Intel CEO Bob Swan

4 gün önce 7 nm işlemci üretmekten vazgeçen ve bu projeyi 2022 yılına erteleyen Intel, yönetim kurulu hamlesi ile gündeme damgasını vurdu. CEO Bob Swan, şirketinin teknoloji sektöründeki ağırlığını korumak istiyor.

Intel yönetim kurulu değişikliği ile yeni bir sayfa açtı

Apple, AMD ve NVIDIA karşısında ayakta durmaya çalışan 52 yıllık firma, özellikle işlemci konusunda beklediği başarıyı yakalayamıyor. Önümüzdeki sene Tiger Lake, Alder Lake ve Sapphire Rapids işlemcilerine odaklanacağını belirten Bob Swan, yönetim kurulu için devreye sokulan plandan umutlu.

Pazar hakimiyeti konusunda yeterli performans gösteremeyen Intel, bundan böyle işlemcilerin üretiminde sıkı denetim politikasını bir rehber olarak kullanacak. Bu rehber, hataya ve tavize yer vermeyen bir felsefeye sahip. Zira artık işlemcilerin kalitesi çok hızlı ve çok detaylı bir şekilde kontrol edilecek.

Intel yönetim kurulu

Intel’in CEO’su Bob Swan; daha önce teknoloji sektörü, sistem mimarisi ve müşteri hizmetleri gibi departmanları tek bir çatı altında toplamıştı. Kısaltması TSCG olan bu oluşum 5 parçaya bölündü. Artık bu departmanlar Bob Swan için özel raporlar hazırlayacak. Swan, bu raporları değerlendirecek.

10 nm işlemci üretiminin hızlandırılmasında ve tedarik kapasitesinin arttırılmasında çok önemli bir rol üstlenen Ann Kelleher, işlemci piyasasındaki teknolojik gelişmelerden sorumlu olan departmanın baş yöneticisi olacak. Bu departman, Intel’in işlemcilerinde kullanılan teknolojilerin kalitesini denetleyecek ve rakip işlemcilerde kullanılan teknolojileri analiz edecek.

CEO Bob Swan

Üretimden ve operasyonlardan sorumlu olan departmanın başında Keyvan Esfarjani olacak. Intel’in bellek üretiminde etkili bir isim olan Esfarjani, bayrağı Kelleher’den devraldı. Bunun dışında tasarım mühendisliği ile ilgili işlerle Josh Walden ilgilenecek.

Walden bu departmanda kalıcı olmayacak. Tasarım konusunda dünya standartlarını yakalamak için ekstra bir çaba gösteren Intel, Walden’ın üretim ve platform mühendisliği için hazırladığı projelere güveniyor. Ayrıca Walden’ın ürünlerin güvenliğinden de sorumlu olduğunu belirtelim.

Bob Swan: “Onlarla çalışmayı dört gözle bekliyorum!”

Intel CEO Bob Swan

Mimari, yazılım ve grafik tabanlı projeler, Raja Koduri tarafından yönetilecek. Son olarak Intel’in tedarik zinciri konusundaki bir numaralı ismi Randhir Thakur oldu. Rekabetten kim sorumlu olacak?

Thakur, Intel’in rekabet yetkinliğini güçlendirmekle ve bu yetkinliğin korunması ile sınanacak. Intel’in donanım konusundaki bir numaralı ismi Murthy Renduchintala, bu değişikliklerin sonucunda ayrılmaya karar verdi.

Bob Swan

Renduchintala, 3 Ağustos 2020 tarihinde Intel’den ayrılacak. Bob Swan, bu radikal değişiklik hakkında şu sözleri söyledi: “Intel’i bir adım ileriye taşımakta kararlı olan bu yetenekli ve deneyimli teknoloji liderleriyle, arada herhangi bir kişi veya araç olmadan, çalışmayı dört gözle bekliyorum.”

“Ayrıca liderlik vasfını kullanarak Intel’e yardımcı olan ve onun bir teknoloji platformu olmasını sağlayan Murthy’e teşekkür ediyorum. Intel tarihinin en farklı ürün portföyüne sahibiz. Bu çeşitlilik, liderlik odaklı bir çeşitlilik. “Yenilik ve ayrıştırma” isimli stratejimizin 6 ilkesi sayesinde şirketimizin yönetim sisteminde, ürünlerimizin paketlenmesinde ve onların teslim edilmesinde artık daha esnek bir yapıya sahibiz.”

CEO Bob Swan

AMD, hisse değeri konusunda Intel’i geçmeyi başardı. Bu bağlamda Bob Swan’ın böyle bir karar alması stratejik bir hamle olarak değerlendiriliyor. Hisse değerini yüzde 17 oranında yükselten AMD, Apple ve NVIDIA ile beraber Intel’i zorlamaya devam edecek gibi duruyor.

Bob Swan’ın bu stratejisi hakkında neler düşünüyorsunuz?

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>