Techinside Google News
Techinside Google News

Intel’in Lunar Lake işlemcileri üçüncü çeyrekte pazara sunulacak!

Lunar Lake işlemciler küresel yapay zekâ bilgisayar ölçeğini genişletecek ve Copilot+ için ücretsiz güncellemeler alacak
- Advertisement -

ChatGPT, Gemini, Copilot ve Grok gibi üretken yapay zekâ araçlarının hızla benimseme kazanmasıyla birlikte bilgisayardaki görevleri otomatikleştirme, kolaylaştırma ve optimize etme ihtiyacı arttıkça yapay zekâ bilgisayar sunumları giderek daha önemli hale geliyor. Bu konuda pazarda ciddi bir beklenti oluştuğunu gören çip devi Intel de, bulut ve veri merkezlerinde NVIDIA’ya kaptırdığı pazar liderliğini Lunar Lake işlemcileri kullanarak son tüketici ve kurumsal PC pazarıyla geri almanın peşinde.

2024 yılının 3. çeyreğinden itibaren tatil sezonuna kadar Intel’in yeni istemci işlemcileri (kod adı Lunar Lake) 20’den fazla orijinal ekipman üreticisinde 80’den fazla yeni dizüstü bilgisayar tasarımına güç verecek ve Copilot+ bilgisayarlar için küresel ölçekte yapay zekâ performansı sunacak.  Lunar Lake, mevcut olduğunda bir güncelleme yoluyla Recall gibi Copilot+ deneyimlerine sahip olacak. Intel Core Ultra ve Lunar Lake ile Intel, bu yıl 40 milyondan fazla AI PC işlemcisi satmayı planlıyor.

Intel Başkan Yardımcısı ve İstemci Bilişim Grubu Genel Müdürü Michelle Johnston Holthaus konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Çığır açan güç verimliliği, x86 mimarisinin güvenilir uyumluluğu ve CPU, GPU ve NPU genelinde sektörün en derin yazılım etkinleştirme kataloğu ile Lunar Lake ve Copilot+ ile tarihimizdeki en rekabetçi ortak istemci donanım ve yazılım teklifini sunacağız” diyor.

Bir AI PC’de, her biri belirli AI hızlandırma özelliklerine sahip bir merkezi işlem birimi (CPU), bir grafik işlem birimi (GPU) ve bir nöral işlem birimi (NPU) bulunur. NPU, verileri bulutta işlenmek üzere göndermek yerine yapay zekâ ve makine öğrenimi (ML) görevlerini doğrudan bilgisayarınızda verimli bir şekilde gerçekleştiren özel bir hızlandırıcıdır.

Lunar Lake neden önemli?

Lunar Lake’in, önceki nesle kıyasla 3 kattan fazla yapay zekâ performansı ile yapay zekâ bilgisayarları için çığır açan bir mobil işlemci olması bekleniyor. Saniyede 40’tan fazla NPU tera işlemi (TOPS) ile Intel’in yeni nesil işlemcileri, pazara sunulacak Copilot+ deneyimleri için gerekli yetenekleri sağlayacak gibi görünüyor. Daha yüksek performanslı NPU’ya ek olarak, Lunar Lake ayrıca 100’den fazla platform TOPS’u sağlayan 60’tan fazla GPU TOPS ile donatılacak.

Yapay zekâya yönelik bütünsel bir yaklaşım, donanım inovasyonunun yanı sıra sağlam bir yazılım etkinleştirme altyapısı gerektirir. Yapay Zekâ PC Hızlandırma Programı kapsamında Intel, kişisel asistanlar, ses efektleri, içerik oluşturma, oyun, güvenlik, akış, video işbirliği ve diğerleri için yapay zekâ PC deneyimlerini geliştirmek üzere 100’den fazla bağımsız yazılım satıcısıyla birlikte çalışıyor.  

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir