IoT ile birlikte veri yönetimi ihtiyacı da artıyor

0

İnternete bağlı nesnelerin sayısı hızla artarken bu cihazların ürettiği verinin miktarı da veri yönetimi çözümlerine olan ihtiyacı katlayarak artırıyor. 

Veri yönetimi ve bulut depolama çözümleri üreticisi NetApp’ın yayınladığı rapora göre, her hafta internete bağlanan yeni cihazların sayısı 2020’de 30 milyon adede ulaşacak. Şu anda 14.9 milyar adet cihaz internete bağlanırken 2020’ye ulaştığımızda 31 milyar adet internete bağlı çalışacak. 2020’ye geldiğimizde dünyada üretilen tüm verinin %40’ı ise IoT cihazlarında yer alan sensörlerden kaynaklanacak. Üstelik 2020’de IoT cihazlarının sayısında artış hızı da %250’ye ulaşmış olacak.

Bu hızlı gelişime rağmen mevcut şirketlerin %18’i halihazırda IoT teknolojilerini iş süreçlerine entegre etmiş bulunuyor. %61’i ise bu entegrasyonu planlama aşamasında bulunuyor. Firmaların %88’i ise IoT entegrasyonunda anahtar konunun veri yönetimi olduğunu düşünüyor.

Dünyanın çehresi IoT ile değişiyor

IoT devriminden bu güne kadar en yoğun yararlanan sektörler ise otomotiv, sağlık ve imalat sanayi olarak öne çıkıyor. Bu sektörlerin, 2020 ve sonrasındaki dönemde ortaya çıkacak büyük veriyle başa çıkabilecek hazırlıkları yaptığı gözleniyor.

Otomotiv endüstrisi IoT devrimi sayesinde, yedek parça zinciri, üretim/ham madde tedariki gibi konularda maliyet odaklı önlemler geliştirirken, sağlık sektörü hastaların takibi, erken teşhis gibi alanlarda IoT cihazlarını yoğun olarak kullanmaya hazırlanıyor. İmlat sektörü ise üretilecek makinelerde IoT teknolojilerini kullanarak daha verimli bir üretim ortamı yaratmayı hedefliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>