İş dünyasında bulut kaynaklı veri yayılım riski artıyor

0

bulut kaynaklı veri yayılım

Kuruluşlarda bulut uygulaması kullanımı, 138 farklı uygulamada veri yükleme, oluşturma, paylaşma veya depolama ve ortalama 1.558 farklı bulut kullanma ile ortalama 500-2.000 kullanıcılı bir şirket ile 2022’nin başından bu yana yüzde 35 artarak artmaya devam etti.

Security Service Edge (SSE) ve Zero Trust uzmanlarından Netskope, dünya çapındaki işletmelerde kullanılan bulut uygulamalarının yaygınlaşmasını detaylandıran yeni bir araştırma yayınladı.

“Netskope Bulut ve Tehdit Raporu: Bulut Veri Yayılması” beş kişiden birinin (yüzde 22) Gmail, WhatsApp, Google Drive, Facebook, WeTransfer ile kişisel uygulamalarda ve kişisel örneklerde veri yüklediğini, oluşturduğunu, paylaştığını veya depoladığını tespit etti.

WhatsApp gibi kişisel bir uygulama, yalnızca kişisel hesaplardan kişisel kullanımı gören bir uygulamadır. Kişisel örnek, aynı zamanda kuruluş tarafından yönetilen bir uygulamanın kişisel hesabıdır. Örneğin, birinin Google Workspaces kullanan bir kuruluştaki kişisel Gmail hesabı kişisel bir örnektir.

Ek olarak, içeriden öğrenenlerin riskinde devam eden bir eğilimi vurgulayan rapor, beş kullanıcıdan birinin (yüzde 20) bir kuruluştan ayrılmadan önceki 30 gün içinde bu tür kişisel konumlara alışılmadık derecede yüksek miktarda veri yüklediğini ve bu süre boyunca %33’lük bir artışa işaret ettiğini ortaya koydu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>