İşe alım yaparken sormanız gereken iki soru

1

İşlerinizin hızla büyümesi sizi heyecanlandırıyor olabilir. Yapılacak pek çok iş üst üste yığılırken bu işlerin üstesinden gelmek için ekibinize daha fazla eleman almayı düşünebilirsiniz. Ancak ilk işe alımınız da olsa, kırkıncı işe alımınız da olsa bir adım geriye çekilip değerlendirmeniz gereken durumlar var:

Neye ihtiyacınız var?

Ekibinizi her zaman birbirini tamamlayan yeteneklerden oluşturmaya ihtiyacınız vardır. Bazıları sadece şirketlerin ilk döneminde birbirlerinin yeteneklerini tamamlayan ortakların yeteceğini söylese de bu yeterince büyük düşünmemelerinden kaynaklanmaktadır.

Tamamlayıcılık, her zaman akılda bulunması gereken bir konsepttir. Şirketler departmanlar veya takımların kendi karakteristikleri oluşacaktır ve bu tek bir alana yoğunlaşmış şekilde olabilir. Çok fazla strateji sahibi olup eyleme geçirecek çok fazla elemanın olmaması gibi durumlar işlerinize zarar verecektir. Denge her zaman gözetilmelidir.

Size ne katabilir?

Elbette tamamlayıcı yeteneklerle birlikte tamamlayıcı kaynaklara da ihtiyacınız olabilir. İşe alacağınız insanın takımınıza ne gibi ek kaynak getireceğini de sorgulamalısınız. Bu bir girişimde para veya önemli bağlantılar olabilir. Hali hazırda oturmuş bir şirkete ise içinde bulunduğu marketi daha iyi anlamlandırma olabilir.

Daha fazla kaynak;

  • Riski azaltacaktır.
  • Yaratıcılığı tetikleyecektir.
  • Şirketinizin hedefini başkalarının da onayladığının göstergesi olacaktır.

Yorumlar

  1. Avatar

    Polybios akademisine öğrenci alırken onalrdan bir ‘yazı’ yazmasını istemiş. Sorulduğunda da, olağanüstü bir aynadan bahsetmiş. Soru şu olmalı: ‘Bana bir makale/metin yazar mısın? Hemen şimdi!’

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>