O isim Google’dan neden ayrıldı?

0

Google’ın otonom sürüş teknolojilerini geliştiren ekibin CTO’su, yedi buçuk yıllık çalışmasının ardından şirketten ayrılmaya karar verdi. Chris Urmson otonom sürüş projesine 2009 yılında katıldı. Daha sonra ise şirketin deneysel teknolojilerini konumlandırdığı Google X’in kurucusu Sebastian Thrun’ın yerine takım yöneticisi olarak atandı. Urmson şimdi, yayınladığı bir açıklama ile şirketten ayrılacağını açıkladı.

“1,8 milyon mil otonom sürüşten sonra geri çekilmenin ve kendime yeni bir macera bulmamın zamanı geldi,” diyen Urmson, “Otonom araçlarımızı, insani karşılığıyla 150 yıl boyunca çalıştırdıktan sonra çalışmalarımızın artık araştırma aşamasından sonuca ulaştığını ve bir gün bu teknolojiyi kullanan insanları görmeyi umuyorum. Artık yeni ve taze maceralar için hazırım,” açıklamasını yaptı.

Urmson’ın şimdi ne yapacağı net değil ancak Google X laboratuvarlarının çok ağır bir finansal baskı altında olduğu ve çok uzun yıllardır, gelir beklentisi olmadan geliştirilen teknolojilere yapılan büyük yatırımlar için artık geri dönüş baskısının arttığı dile getiriliyor. Urmson’ın da bu baskılar sonucunda oluşan gerginlik nedeniyle işten ayrılmış olabileceği tahmin ediliyor.

Rekabette geriye düşme riski artıyor

Şirketin, özellikle otonom sürüş konusunda gelir beklentisi içine girmesi ise çok doğal zira diğer firmalar otonom sürüş konusunda hiç bir deneyim sahibi değilken teknolojiyi geliştirmeye ve ilk prototipleri kampüs içinde sürmeye başlayan Google, geçen yıllar içinde yarış içinde geriye düşme riskiyle karşı karşıya. Tesla kendi otonom sürüş teknolojisine sahip araçlarını bir yıldan uzun zamandır satıyor, Mercedes, ismi “sürüş asistanı” olsa da kendi otonom sürüş teknolojisini kullanan otomobillerini satışa çıkardı ve diğer firmalar da hızla yeni ürünler geliştiriyorlar.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>