İşletmeler bulut stratejisini merkezileştiriyor

0

bulut stratejisi

Flexera’nın Bulut Durumu raporuna göre, kuruluşların çoğunda şirket çapında stratejiye rehberlik edecek bir merkezi bulut ekibi veya bulut mükemmellik merkezi (CCoE) bulunuyor. Raporda bu sonuca, 750 küresel BT lideriyle yapılan anketle ulaşıldı.

Merkezi olmayan BT sağlama eğilimine rağmen, bulut ekiplerinin yarısından fazlası, şirketlerinin IaaS ve PaaS kullanımını ve maliyetini yönetmekten sorumludur.

Kuruluşların yarısından fazlası bulut tarafından yönetilen hizmet sağlayıcıları (MSP’ler) kullandığını bildiriyor ve diğer %yüzde 3′ü bunları gelecekte kullanmayı planlıyor. İster ekip ister mükemmellik merkezi olsun, merkezi bulut yönetimine sahip şirketlerin sayısı 2019’da yüzde 66’dan 2022’de yüzde 74’e yükseldi.

Flexera’da bulut pazar stratejisi kıdemli direktörü Brian Adler’e göre, isimlerine rağmen, merkezi bulut ekipleri veya bulut mükemmellik merkezleri etrafındaki terminolojide bazı nüanslar var.

Adler, “Bulut mükemmellik merkezi bir nevi merkezileştirme anlamına gelir, ancak merkezileştirdiğiniz şey en iyi uygulama mimarisidir” dedi. Bu ekipler, iş birimlerini seçilmiş, önceden onaylanmış bir sağlayıcı listesinden belirli hizmetleri kullanmaya yönlendirebilir. Merkezi yönetişime olan güveni artıran bir diğer faktör, çoklu buluta artan kurumsal güvendir. Rapora göre, 10 kuruluştan yaklaşık dokuzu bir çoklu bulut stratejisine sahip.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>