Küresel işletmelerin dijital dönüşüm noktası

0

Uluslararası Yönetim Danışmanlığı firması McKinsey & Company Nisan ayında 850 C seviye yönetici ile bir araştırma gerçekleştirerek işletmelerin dijital dönüşümde hangi aşamada olduklarına dair önemli sonuçlar elde etti.

Araştırmanın ilk dikkat çeken noktası üst seviye yöneticilerin şirketlerinin dijital dönüşümlerini tamamlamak için çok daha fazla gayret harcadıklarını belirtmeleri. Ancak bunu başarabilmek için yapısal problemlerin çözülmesine öncelik verilmesi gerektiğini vurguluyorlar.

Araştırmaya göre yöneticiler dijitalleşmeyi işletmelerinin büyümesi için en önemli görevlerin başında görüyorlar. Gelecek üç yıl içinde işletmelerinin yüzde 15 oranında büyümesinin ise dijitalleşme ile gerçekleşeceğini düşünüyorlar. Bunun arkasında yatan nedeni ise rekabet ortamında dijitalleşmenin büyük bir avantaj sağlayacağına dair güven duygusu oluşturuyor.

SVG_Digital_Survey_ex2

Araştırmanın ortaya çıkardığı yaklaşıma rağmen yöneticilerin büyük çoğunluğu işletmelerindeki yatırım anlayışının değişmesi gerektiğini ve bu konuda yetersiz kaldıklarının altını çizmiş. Büyük veri ve iş zekası gibi alanlara daha çok yatırım yapılması gerektiğine dair ortak bir kanaat bulunuyor. Dijital dönüşüm için gelecek üç yıl boyunca yapılacak yatırımlardan en büyük payı ise Büyük Veri oluşturacak.

SVG_Digital_Survey_ex4

Tüm bu sonuçlara rağmen raporun bir tespiti oldukça ilginç: İşletmelerin sadece yüzde 7’si dijital dönüşümü gerçek anlamda kavradıklarını ve bunlardan da sadece yüzde 4’ü yaptıkları yatırımın karşılığını aldıklarını belirtiyor. Dijital dönüşümde en çok yaşanan sıkıntının ise yeterli insan kaynağını bulmak olduğu belirtilmiş. Ancak bu durum sadece genel sıralama ve cirosu bir milyar doların altındaki işletmeler için geçerli.

Cirosu bir milyar doların üzerindeki işletmelerin dijital dönüşümde yaşadıkları sıkıntıların başında farklı bir durum bulunuyor; şirketlerinin yapısal organizasyonunu dijital dönüşüm için uygun bulmuyorlar.

SVG_Digital_Survey_ex5

İnsan kaynağı açısından en çok ihtiyaç duyulan yetenekler ise araştırma sonuçlarına göre şöyle sıralanıyor;

  • Veri uzmanı ve analist
  • Mobil ve internet yazılımcıları
  • Proje ve program yöneticileri
  • Bulut ve dağıtık işlem uzmanları

Genel olarak raporun sonuçlarında üç önemli konu başlığına dikkat çekilmiş;

  1. Değeri anlamak: İşletmelerin pek çoğu dijital dönüşümün değerini anlaması için CEO’ların daha fazla gayret göstermesi gerekiyor.
  2. İşletme geneline etkiyi kabullenmek: İşletmelerin dijital dönüşümden verimli sonuç alabilmeleri için etkilerin tüm yapı üzerinde olacağını kabul etmeleri gerekiyor.
  3. Yeteneklere önem vermek: Dijital dönüşümün temel ihtiyaçlarından birisi yetenekli insan kaynağı bulabilmek. İşletmelerin bu konuya önem vererek öncelik sağlaması gerekiyor.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Dijital dönüşüm açısından Türkiye özelinde gerçekleştirdiğimiz haber çalışmasını da okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>