Türkiye’de işletmeler dijitale hazır mı?

1

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy ile gerçekleştirdiğimiz özel bir röportajın detaylarına göz attığımızda ise karşımıza şu bilgiler çıkıyor;

Yarinahazirim.com adresi üzerinden hizmete açılan Yarına Hazırım platformu, işletmelerin değişen iş dünyasında yarına ne kadar hazır olduklarını ve hazır olmak için neye ihtiyaç duyduklarını anlamalarını sağlıyor.

Vodafone’un yönetim danışmanlığı şirketlerinden Accenture ile birlikte yürüttüğü araştırmanın sonuçları, ilginizi çekebilir.

İşletmeler, olan çözümleri kullanmıyor

Vodafone ve Accenture tarafından hazırlanan infografik

Yarına Hazırım platformuna katılan şirketlerden çıkan ilginç veriler şu şekilde:

 • Her 10 işletmeden 6’sı sahada araç kullanıyor. Ancak yüzde 76’sı araçlarını takip etmiyor.
 • Her 10 işletmeden 6’sı sahada ekibi ile iletişim kurmaya ihtiyaç duyuyor. Ancak yüzde 96’sı ekipleri arasında anlık iletişim sağlayacak teknolojileri kullanmıyor.
 • Her 10 işletmeden 7’si müşterilerine tanıtım faaliyetlerine ihtiyaç duyuyor. Ancak bu işletmelerin yüzde 55’i bu ihtiyacına yardımcı olacak teknolojileri kullanmıyor.
 • Her 10 işletmeden 6’sının işyeri dışında tahsilat yapmaya ihtiyacı var. Ancak yüzde 43’ü müşterilerine kolay ödeme imkanı sunan Mobil Pos teknolojisini kullanmıyor.
 • Aynı şekilde her 10 işletmeden 4’ünün işini internet ortamına taşıyarak satış yapmaya ihtiyacı var. Ancak yüzde 63’ü bu ihtiyacına yönelik teknolojik çözümü kullanmıyor.

Önemli ipuçları

İşletmeler, dijitalleşme endeksini ve ihtiyaçlarını belirledikten sonra, müşterinin ihtiyacını karşılamak üzere;

 1. Ekip Yönetimi Çözümleri
 2. Operasyonel Yönetim Çözümleri
 3. Müşteri Bağlılığı Çözümleri

olmak üzere 3 başlıkta toplanan çözümlerden en uygun olanı öneriliyor.

Örnek çalışmalar

Dijitalleşerek verimliliğini artıran şirketler, aldıkları olumlu sonuçlarla dijital skoru düşük şirketler için örnek teşkil ediyor.

Örneğin;

 • Ford Türkiye, Connected Trucks projesinde yüzde 60’a kadar süreçlerin denetimini sağlayarak M2M çözümüyle müşterilerine yüzde 20’ye varan operasyonel verimlilik sağladı.
 • Lipton Türkiye, Vodafone Tablet Aplikasyonu projesi ile anında sahadan veri transferi sağlayarak operasyonel verimliliğini artırdı.
 • Danone-Hayat Su, Connected Cabinet projesi ile soğuk dolapların uzaktan yönetilmesini M2M teknolojisi ile sağlayarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi.

İşletmeler, dijitalleşmelerini artıracak çözümlerle finansal kârlılıklarına da olumlu katkı sağlayabiliyor.

Örneğin;

 • Araç takip sistemi kullanan işletmeler %15’e varan oranda yakıt tasarrufu sağlayabiliyor.
 • Müşterilerine toplu mesaj ile tanıtım yapan işletmeler satışlarını %28’e varan oranlarda artırabiliyor.

Dijital dönüşüm açısından küresel eğilimleri ele aldığımız yazımızı da okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Yorumlar

 1. İşletmelerin çoğu sosyal medyayı tam olarak iş için nasıl kullanacağını bilmiyor bunun için eğitim şart.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>