İsrail casus yazılımla gazetecileri hedef alıyor

0

İsrail casus yazılım

İsrail casus yazılımla gazeteciler ve aktivistlerin telefonlarını hedef alıyor. Soruşturmada bu yazılımın, askeri hedefler dışında kullanıldığı tespit edildi.

İsrail casus yazılımla gündemde

Washington Post ve diğer 16 haber kuruluşunun yaptığı bir soruşturmaya göre, gazetecilere, insan hakları aktivistlerine ve öldürülen Suudi gazeteci Jamal Khashoggi’nin nişanlısına ait düzinelerce akıllı telefonu hacklemek için özel İsrail casus yazılımı kullanıldı.

Askeri sınıf casus yazılımın, İsrail casus yazılım firması NSO Group tarafından lisanslandığı bildirildi. Soruşturmada, saldırıya uğrayan telefonların, insanları gözetlediği bilinen ülkelerdeki 50.000’den fazla numaradan oluşan bir listede olduğu bulundu. Bu numaraların listesi, Paris merkezli kâr amacı gütmeyen gazetecilik Hidden Stories ve insan hakları grubu Uluslararası Af Örgütü tarafından Post ve diğer medya kuruluşlarıyla paylaşıldı.

Ancak NSO Group, raporun sızdırılmış verilerin “yanıltıcı yorumlarına” dayanan “doğrulanmamış teoriler” içerdiğini savunarak, raporun bulgularını birkaç açıklamada reddetti. NSO Group ayrıca, tüm güvenilir suistimal iddialarını araştırmaya ve uygun önlemleri almaya devam edeceğini söyledi.

Rapora göre, NSO Group’un Pegasus casus yazılımı, dünyanın dört bir yanındaki hükümetlere lisanslıdır ve bir cep telefonunun verilerini hackleyebilir ve mikrofonu etkinleştirebilir. NSO, casus yazılımın yalnızca teröristleri ve diğer suçluları gözetlemek için kullanıldığını söyledi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>