İstenmeyen SMS’lere filtreleme çözümleri

0

Defne Telekomünikasyon Genel Müdürü Oğuz Haliloğlu
Defne Telekomünikasyon Genel Müdürü Oğuz Haliloğlu

İzinsiz SMS gönderiminin dünyanın birçok yerinde de kanun ile kontrol altına alındığını belirten Defne Telekomünikasyon Genel Müdürü Oğuz Haliloğlu, Mayıs 2015’de Türkiye’de de yürürlüğe giren yasanın ardından şu bilgileri verdi: “GSM şirketlerinin cezaya maruz kalmamak için öncelikle abonelerinden izin almaları, mevcut sistemlerinde düzenlemeye gitmeleri ve altyapılarında önlemler almaları gerekli.  Bu önlemlerin en başında hem GSM operatörlerinin hem de abonelerin filtreleme yapabilmelerini sağlayan SMS Filtreleme veya Kara Liste/Beyaz Liste gibi uygulamalar ön plana çıkmakta. Bu filtreleme uygulamaları sayesinde mobil operatörler mesajı gönderen kaynağın (originating number) kendi iletişim ağları üzerinden yapacağı izinsiz SMS gönderimlerini engelleyebilirler (SMS Filtreleme), aboneler de kendi iletişimlerini daha iyi yönetebilirler (Kara Liste/Beyaz Liste). Bu filtreleme uygulamaları yurt içi ve yurt dışı kaynaklı tüm izinsiz SMS gönderimleri için geçerlidir. Aboneler filtreleme uygulamalarındaki ayarları kullanarak istedikleri kaynaklardan gelen mesaj ve telefon çağrısını alma, istemedikleri kaynaklardan gelen iletişimleri de engelleme imkanına sahiptirler (Kara Liste/Beyaz Liste). Aboneler filtreleme ayarlarına telefonları üzerinden kullanımı kolay bir ara yüzle veya tanımlanmış bir Web sitesi üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve istedikleri filtreleme değişikliklerini kolaylıkla hayata geçirebilirler.”

Defne Telekomünikasyon’un ürün yelpazesinde yer alan SMS Filtering ve Blacklist/Whitelist çözümleri ile hem SMS altyapısı sunan telekom operatörlerinin hem de abonelerin istemedikleri firmalardan veya abonelerden gelen izinsiz SMS ve çağrıları engelleyebileceklerini, istediklerine de izin verebileceklerini belirten Haliloğlu, “SMS Filtering ve Blacklist/Whitelist ürünlerimiz CIS ve Orta Doğu bölgelerindeki pek çok iletişim ağında hali hazırda kullanılmaktalar. Bu filtreleme çözümlerimiz sayesinde aboneler günlük iletişimlerini kendi kontrollerinde tutup istedikleri gibi yönlendirebiliyorlar. Telekom operatörleri de regülasyonlara uyarken aynı zamanda müşteri memnuniyetini de arttırmış oluyorlar ” dedi.

Haber Merkezi

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>