İsveç 2030 yılındaki hedefine şimdiden ulaştı!

0

İsveç yenilenebilir enerji

İsveç yenilenebilir enerji yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. İsveç 2030 yılı için belirlediği hedeflerine, bu yılın sonunda kesin olarak ulaşmış olacak.

İsveç yenilenebilir enerji tesisleri kuruyor

2012 yılında Norveç ve İsveç, yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi konusunda bir anlaşma yapmıştı. Böylelikle elektrik üretimlerini 2020 yılına kadar 28.4 terawatt saat (TWh) artıracak ortak bir anlaşmaya vardılar. İsveç daha sonra, 2030 yılına kadar 18 TWh daha ekleyerek hedefini artırdı.

Halihazırda inşa edilen rüzgar türbinlerinin sayısı ve yılın geri kalanında planlanan rüzgar türbini yatırımları dikkate alındığında, İsveç 2030 hedeflerine bu yıl içerisinde ulaşacak gibi görünüyor.

2018 yılı sonuna kadar İsveç, 7,506 MW’lık ve tahmini 19.8 TWh’lik yıllık üretim kapasitesi olan 3,681 türbin kurmuş olacak. Bu sayede hedef artırmasına rağmen, daha kısa sürede buna ulaşmayı başaracak.

İsveç ayrıca, sera gazı emisyonunu 2045 yılına kadar sıfıra indirmeyi planlıyor. Böylelikle hem yenilenebilir enerji kullanımını artırmış hem de mevcut tüketimini dengeye almış olacak.

Özellikle Avrupa ülkeleri, yenilenebilir enerji politikaları ile birkaç yıl içerisinde tamamen yenilenebilir enerjiye geçmeyi planlıyor. Bunun yanı sıra dizel otomobil satışlarını da yasaklayarak, sera gazı emisyonunun azaltılması hedefleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>