İtalya Apple ve Beats’e ceza verdi

0

İtalya Apple

İtalya Apple ve Beats’e rekabeti önleyici anlaşması nedeniyle ceza verdi. 200 milyon Euro’luk ceza, iki şirket tarafından haksız bulundu.

İtalya Apple ve Beats’e anlaşma nedeniyle ceza verdi

İtalya’nın antitröst kurumu, Apple ve Beats ürünlerinin satışında rekabete aykırı işbirliği yaptığı iddiasıyla ABD’li teknoloji devleri Amazon ve Apple’a toplam 200 milyon Euro para cezası verdi.

Şirketler arasındaki 2018 tarihli sözleşme hükümlerinin, yalnızca belirli bayilerin Amazon.it’te Apple ve Beats ürünlerini satmasına izin verildiği anlamına geldiği ve bunun Avrupa Birliği kurallarını ihlal ettiği, fiyatlar üzerindeki rekabeti etkilediği belirtildi. Hem Apple hem de Amazon, para cezalarına itiraz etmeyi planladıklarını söyledi.

Yetkili, Amazon’a 68.7 milyon Euro ve Apple’a 134.5 milyon Euro para cezası vererek şirketlere, orijinal Apple ve Beats ürünlerinin perakendecilerine ayrımcı olmayan bir şekilde Amazon.it’e erişim izni verme kısıtlamalarını sona erdirmelerini emretti.

Apple, “Müşterilerimizin orijinal ürünler satın almasını sağlamak için bayi ortaklarımızla yakın bir şekilde çalışıyoruz ve dünya çapında kolluk kuvvetleri, gümrük ve tüccarlarla birlikte çalışan ve yalnızca orijinal Apple ürünlerinin satıldığından emin olmak için çalışan uzman ekiplere sahibiz” dedi.

Ayrı bir açıklamada Amazon, İtalyan makamının kararına kesinlikle katılmadığını ve önerilen para cezasının “orantısız ve haksız” olduğunu söyledi.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>