İtalya Apple’a 350 milyon dolar ceza kesti

1

appletax

Apple’ın vergi uygulamaları her zaman soru işareti oluşturmuştur. Kazancını yurt dışından elde ettiğini gösterip şirketin gelirlerini de İrlanda’daki merkezine yönlendirerek İrlanda yasalarına göre çok düşük bir vergi ödediği öne sürülen Apple’ın bu uygulaması zamanında ABD Başkanı’nın bizzat şikayetine de konu olmuştu.

Ancak şimdi İtalya da, Apple’ın İtalya topraklarındaki ticari faaliyetlerini mercek altına almış görünüyor. İtalyan vergi memurları, 2008 ve 2013 yılları arasında Apple’ın beyanlarında usulsüzlükler tespit ettikleri için şirketin İtalya ofisini ve İtalyan çalışanlarını ağır baskı altında tutuyorlar.

İtalyan’lara göre, Apple 2008-2013 yılları arasında İtalya’daki satışları nedeniyle 800 milyon dolardan fazla vergi kaçırmış bulunuyor. Bu rakamın ispatlanması halinde, Apple milyarlarca dolar ceza kesilmesi de gündeme gelebilecek.

Anca Apple, İtalyan maliyesi ile anlaşma yoluna giderek, söz konusu dönem için 350 milyon dolarlık vergi ödemeye razı oldu.

Ancak maliye ile anlaşmasına rağmen, İtalyan savcıları Apple’ın vergi kaçırmak amacıyla, şirketin uluslararası yapısını kullanarak suç işleyip işlemediğini soruşturmaya devam edecek. Bu nedenle, İtalya’daki Apple ofisinin çalışanları da ağır bir soruşturma geçirecekler. Ancak şirket yöneticileri suçlu bulunsalar da cezaları, maliye ile anlaşma olmadan yaşanacak bir cezadan daha hafif olacak.

 

Yorumlar

  1. Bi avrupa ülkesinde bunu yapmaya yeltenen ülke bizde hayli hayli yeltenir. bence bizimkilerde bi inceleme yapsınlar.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>