iyzico altyapısına yatırım yaptı

0

iyzico, büyümesini daha da hızlandıracak önemli bir yatırım ve çalışmaya imza attı. Kuruluşundan bu yana geçen 2 yılı aşkın süre içinde 14 bin kayıtlı üye iş yerine ulaşan iyzico, altyapısını çok daha geniş ölçekte hizmet verebilecek şekilde yeniledi.

Dünya Bankası Grubu üyesi IFC’nin önderliğinde kısa bir süre önce 16 milyon TL’lik yatırım alan iyzico’nun altyapısında yaptığı yenilik, bu yatırımla birlikte belirlediği bölgesel liderlik hedefine yönelik çok önemli bir hamle olarak dikkat çekiyor.

Hızlı ve kararlı büyümesini sürdüren iyzico’nun, sadece Türkiye’de değil, bölgede de lider konuma gelmesini sağlayacak önemli bir hamle olan yeni altyapısı, e-ticaret şirketlerine büyük kolaylıklar sunan yenilikçi özellikler taşıyor. Türkiye’de ödeme ve pazaryerleri konusundaki en tecrübeli isimlerden biri olan iyzico CPO’su Hakan Erdoğan’ın liderliğinde tamamen Türk yazılım mühendislerinden kurululan 6 kişilik uzman ekip tarafından geliştirilen ve Java 8 teknolojisiyle kurulan servis odaklı altyapı, gelişmiş sanal pazaryeri desteği ve ölçeklenebilir yapısı ile  öne çıkıyor.

27 Haziran 2015’te yürürlüğe girecek olan 6493 sayılı “Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Kanunu” uyarınca emanet modeliyle çalışan sanal pazaryerlerinin kanuna uyumlu olmak için izlemesi gereken yollardan biri ödeme kuruluşlarıyla çalışmak. Bu alanda uzman kadrosuyla Türkiye’de lider olan iyzico, yenilenmiş altyapısı ile söz konusu sanal pazaryerlerinin hem faaliyetlerini yeni kanuna uyumlu biçimde sürdürebilmelerini hem de operasyonel maliyetleri düşürüp finansal yükten kurtulmalarını sağlıyor.

Sahibinden.com iyzico’yu tercih etti
Tamamen iyzico ekibi tarafından geliştirilen, dünya standartlarında özellikler ve kolaylıklar sunan yeni altyapı, Türkiye’de pazaryeri odaklı birçok e-ticaret şirketi tarafından ilgiyle karşılandı. Yeni altyapının API’lerinin açılmasıyla birlikte 20’ye yakın pazaryeri ile anlaşma sağlandı. Bunlar arasında, Türkiye’nin pazaryeri bazlı en büyük e-ticaret şirketlerinden Sahibinden.com da yer alıyor. Sahibinden.com, GET (Güvenli E-Ticaret) platformunun ödeme hizmet sağlayıcısı olarak yenilikçi özellikleri ve e-ticaret şirketlerine sunduğu avantajlarla öne çıkan iyzico’nun yeni altyapısındaki pazaryeri çözümünü kullanıyor. Armut.com, Zebramo.com, Zet.com ve Gardrops.com gibi popüler

pazaryeri girişimlerine ödeme hizmeti sunan iyzico, Bizde.com, Garajyeri.com, Onlira.com, Degerliesyalar.com, Onpano.com olmak üzere yirmiye yakın sanal pazaryerine de yeni altyapısıyla destek verecek.

iyzico CEO’su Barbaros Özbugutu
iyzico CEO’su Barbaros Özbugutu

iyzico CEO’su Barbaros Özbugutu, “Ülkemizde ödeme sistemleri sektörüne öncülük eden ve Ar-Ge’yi stratejisinin temeline alan bir şirket olarak, dünya standartlarında hizmet sunan yeni platformumuzu Türkiye’de tamamen yerel bir ekiple geliştirmek bizim için çok büyük bir gurur kaynağı. Yaptığımız bu ciddi altyapı yatırımı ile gücümüze güç katıp, sadece Türkiye’de değil bölgede de ödeme sistemleri denildiğinde akla gelen ilk marka olma hedefimize doğru önemli bir adım daha attık. Alanında uzman isimleri bir araya getirip, adeta ödeme sistemlerinin milli takımı haline gelen iyzico olarak, Türkiye’de lisanslı ödeme hizmetleri şirketi olmak için gereken tüm kriterleri yerine getirip, BDDK’ya ilgili başvuruyu yapan ilk şirketler arasındayız. 2 yıl gibi kısa sayılabilecek bir sürede 14 bini aşkın kayıtlı üye işyeri sayısına ulaştık. Bunların arasına Sahibinden.com gibi alanında lider bir şirketi katmış olmak da bize ayrı bir gurur veriyor” dedi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>