iyzico yatırıma doymuyor

0

iyzico+Yatirim+iyzico, 16 milyon liralık yeni bir yatırım aldığını duyurdu. Dünya Bankası Grubu bünyesinde faaliyet gösteren IFC’nin liderlik ettiği yatırımda, daha önceki turda da yatırım yapan 212 ve Speedinvest Invest’in yanı sıra Endeavor Catalyst de pay sahibi kuruluşlar arasında yer alıyor.

Tüm dünyada, yaptığı yatırımlarla büyümekte olan şirketlerin hem yerel, hem de yabancı pazarlarda genişlemesini hedefleyen ve bu şirketlere danışmanlık da veren IFC, iyzico’ya yapılan yatırımda 8 milyon TL’lik paya sahip. Türkiye’de teknoloji firmalarına erken dönem girişim sermayesi sağlayan ve iyzico’ya yapılan ikinci tur yatırıma dahil olan 212 ise bu turda 6,5 milyon TL seviyesinde bir yatırım yaptı. Toplam 16 milyon TL’ye ulaşan yatırımda, Speedinvest  1 milyon TL,  Endeavor girişimcilerine yatırım desteği sağlayan, Türkiye’de daha önce Yemeksepeti ve Peak Games’e yatırım yapan ve yatırımcıları arasında LinkedIn’in kurucusu Reid Hoffman gibi isimlerin yer aldığı Endeavor Catalyst ise 500 bin TL’lik yatırımla yer alıyor.

Yeni yatırım ilgili bir açıklama yapan iyzico CEO’su Barbaros Özbugutu şunları söyledi: “Dünya Bankası Grubu’na dahil bir kuruluş olan IFC’nin iyzico ya yatırım yapması bizim için çok büyük bir önem taşımaktadır. Kuruluşumuzdan bu yana, kısa bir süre içerisinde Türkiye’de ödeme sistemleri alanında öncü konumuna geldik. Her biri kendi alanında uzman ve geniş tecrübeye sahip isimleri ekibimize katarak ödeme sistemlerinin milli takımı haline geldik. Türkiye’de lisanslı ödeme hizmetleri şirketi olmak için gereken tüm kriterleri yerine getirip, BDDK’ya ilgili başvuruyu yapan ilk şirketler arasında yer alıyoruz. Bu aşamadan sonraki hedefimiz sadece Türkiye’de değil bölgede de lider ödeme sistemi olmaktır. Aldığımız yeni yatırım bu önemli hedefimize ulaşmak için bize çok büyük bir güç verecek. iyzico’nun bölgenin lider ödeme sistemi haline gelmesi için agresif bir şekilde büyümeye devam edeceğiz.”

IFC Finans Teknolojileri Yatırım Grubu Başkanı Andi Dervishi ise yapılan yatırım hakkında şunları söyledi: ” iyzico e-ticaret alanında satış yapan ve pazaryeri şeklinde faaliyet gösteren şirketler için çok kapsamlı online ödeme çözümleri sunuyor. iyzico sayesinde, e-ticaret şirketleri kullanıcılarına daha fazla ödeme seçeneğini düşük maliyetle ve yüksek güvenlikle sunabiliyor. iyzico, Türkiye’de hızla büyüyen e-ticaret sektörünün altyapısında çok önemli bir rol oynayacağına inanıyoruz.”

Haber Merkezi

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>