Japonlar Apple’a “Animoji” davası açıyor

0

Apple’ın iPhone kullanıcıları için tanıttığı animasyonlu emojiler, Japonların Apple’a telif davası açmasına neden oldu.

Japon yazılım firması Emonster kk, Apple’ın tanıttığı “Animoji” ifadesinin ABD’deki patent hakkının kendine ait olduğunu ve Apple’ın bu ismi izinsiz kullandığını iddia ederek ABD’de dava açtı.

Apple’ın animoji özelliği, iPhone kullanıcılarının yüz ifadelerini okuyarak bunu emojiler üzerinde animasyon haline getiriyor. Ancak Japon firmanın iddiasına göre Apple bu ismi kendilerinden izinsiz kullanıyor. Apple, animoji özelliğini 12 Eylül’deki Apple basın etkinliğinde tanıtmış ve yeni özellik büyük ilgi görmüştü. Eğer Japon şirketin iddiaları doğru ise Apple ya animoji ismini değiştirmek zorunda kalacak ya da Japon şirkete yüklü bir telif hakkı ödemek durumunda kalacak. 

Daha önce de Microsfot, bugün OneDrive olarak bildiğimiz bulut depolama sistemini büyük tanıtım bütçeleri harcayarak SkyDrive olarak lanse etmiş ancak İngiliz SkyTV’nin telif hakkı davası açmasının ardından hizmetinin adını OneDrive olarak değiştirmek zorunda kalmıştı.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>