Japonya inovasyonu teşvik etmek için üniversitelere fon veriyor

0

Japonya inovasyon

Japonya inovasyonu teşvik etmek için üniversitelerle yakından çalışıyor. Türünün en büyük örneği olan fonun tutarı ise 82 milyar dolar.

Bir “Mükemmellik Üniversitesi” yaratma planları ile birlikte fonun oluşturulması, Japonya’nın inovasyona elverişli finansal, yapısal ve düzenleyici bir ortam yaratmaya umutsuzca ihtiyaç duyduğu fikri etrafında inşa edilen çabalardan biri. Dünyanın en hızlı yaşlanan toplumu olan Japonya’nın karşılaştığı sorunları çözmeye yönelik uzun vadeli bir adım atmış oldu.

Fon, Japonya’nın hem yeni kurulan şirketlere desteği hem de yenilikçi bir ülkenin temelini oluşturan temel araştırmalara yönelik daha odaklı devlet desteğini içeren iki yönlü bir yaklaşımın parçası olacak. Yıllık yatırım getirisi ile araştırmalara finansal destek sağlamayı amaçlayacaktır.

Yeni fonun baş yatırım sorumlusu Masakazu Kita, sorunun üniversitelerin sağlanan desteğe nasıl tepki vereceği olacağını söylüyor. Kita: “Üniversitenin ticari büyüme, ileri araştırma ve güçlendirilmiş yönetişimin üç temel direğini ne kadar iyi dengelediğini görmek istiyorum. İnsanlar genellikle işe çok fazla odaklanılırsa araştırmaların ihmal edileceğinden endişeleniyor. Fonun amacı, dünyada rekabet edebilecek araştırma üniversiteleri inşa etmektir” diyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>