Kredi kartına gerek yok, parmak basın yeter

0

Japonya için 2020 Tokyo Yaz Olimpiyatları için çalışmalarına hız verirken, ülkeye dünyanın dört bir yanından akın edecek turistlerin kendilerini güvende hissetmeleri için de gerekli önlemleri almakla meşgul. Bu yaz test aşamasına geçecek olan yeni bir sistem ise yabancı turistlerin ülkede gerçekleştirecekleri alışverişlerde ve kimlik kontrollerinde “parmak basarak” hızlıca işlem yapmaklarını sağlamayı hedefliyor.

Yabancı bir ülkede kredi kartı veya yüklü miktarda nakit para taşımanın yol açtığı stresi misafirleri için azaltmayı ve aynı zamanda olası suçları önlemeyi hedefleyen Japonya, parmak izi testlerinin ardından sistemin nasıl ne ölçüde başarılı olduğunu analiz edecek ve uygun ise 2020 öncesi devreye alacak.

Parmak iziyle ödeme nasıl çalışıyor?

Japonya, turist akınının başladığı yaz aylarında gerçekleştireceği denemelerde toplamı 300’ü bulan turist noktalarındaki mağazalar, restoranlar, oteller ve diğer işletmelere parmak izi okuyucular yerleştirecek. Ülkedeki mevcut yasalar otele giriş yaparken bir pasaport bulundurmayı zorunlu kılıyor. Ancak ödemelerde parmak izi teknolojisini kullanmak mümkün olacak.

Kayıp ve çalıntı banka kartlarıyla ATM makinelerinde yapılan işlemleri en aza indirmek ve kendi vatandaşları için de güvenliği artırmak isteyen Japonya, turistler özelinde geliştirdiği bu sistemden ayrı bir parmak izi altyapısını da bankaların ATM makinelerinde kullanacak. Böylelikle Japonlar sadece parmak basarak paralarını çekebilecekler.

Nagasaki’deki Huis Ten Bosch tema parkında geçtiğimiz yılın ekim ayında denemeleri yapılan parmak izi sisteminin başarıyla çalıştığı belirtiliyor. Özellikle çocuklu ailelerde bir yandan çocukları takip ederken bir yandan cüzdandan para veya kart çıkarma derdi böylelikle sona eriyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>