Japonya uçan arabalar için 2023’ü hedefliyor

0

Japonya uçan arabalar

Uçan arabalar artık bilim kurgu olmaktan çıktı diyebiliriz. Japonya uçan arabalar için 2023 yılı itibariyle kullanım odaklı bir planlama yapıyor.

Japonya uçan arabalar için strateji belirledi

Teknoloji alanında yenilikçi çalışmalarıyla ön planda olan Japonya, uçan otomobiller konusunda da bir hayli iddialı. Japonya, uçan otomobiller konusunda belirlediği yeni stratejiyle büyük ses getirdi.

2023 yılı itibariyle Japonya’da uçan otomobillerin kullanıma geçmesi hedefleniyor. Japon hükümeti, bunun için önemli bir bütçeyi de göze almış durumda. Japonya’nın uçan araç sektöründeki en önemli girişimlerinden biri olan SkyDrive, bu çalışmalara öncülük edecek. Kısa süre önce durulan SD-XX modeli, bu çalışmalarda etkin rol alacak.

Dikey iniş kalkış yapabilen yani eVTOL olarak tanımlanan bu model, saatte 100 km ile hareket edecek. Ayrıca 2 kişilik yolcu taşımak kapasitesine sahip olacak.

SkyDrive’ın başındaki isim olan ve CEO pozisyonunda görev yapan eski Toyota mühendisi Tomohiro Fukuzawa, bu konuda oldukça yenilikçi bir yaklaşım sergiliyor. Tokyo ve Osaka gibi bölgelerin bu çalışmalarda hedef alınmasının nedeni ise hava taksi hizmetinin düşünülmesi. Deniz üzerinden uçuşların şu an için riskli görünmesi nedeniyle, öncelikle şehirlerde kullanımın olması daha sonra ilgili bölgelerin genişlemesi bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>