Japonya’da 1 Yen = 1 Coin olacak!

0

Ülkelerin blockchain teknolojisini kullanarak kendi bitcoin alternatiflerini oluşturmaya çalıştıklarından bahsetmiştik, MUFG Coin bunun en yeni örneği oldu. Son olarak Kanada CAD-Coin adını taşıyan atılımla gündeme gelmişti. Şimdi sırada Japonya var. Ada ülkesinin en büyük bankası olarak da bilinen Tokyo-Mitsubishi UFJ, kendi dijital para birimini geliştirmek için testlere başladıklarını ve bunu blockchain teknolojisi üzerinde yapmayı planladıklarını doğruladı.

Japonya’daki fintech denemeleri, Kanada Merkez Bankası’nın CAD-Coin hedeflerinin bir adım ötesine geçiyor. Kanada’da dijital para birimi, şimdilik sadece bankaların kendi aralarında para transferlerini kolaylaştırmak amacıyla geliştiriliyordu. Japonya’da ise banka müşterileri, yani vatandaşlar, bu para birimini kullanarak akıllı telefonlarıyla bile kolayca para çekecekler.

Japonlar kuru sabitliyor

Üstelik herkes kur dönüşümünü kolayca yapabilsin diye, Tokyo Mitsubishi UFJ bankasının bağlı olduğu grup şirketi Mitsubishi UFJ Financial Grup Inc., adına MUFG Coin deneceği söylenen bu yeni dijital para birimini Japon yeni ile aynı değerde piyasaya sürecek. Yani 1 Yen = 1 MUFG Coin olacak.

Fintech alanında büyük yatırımlar yapılan Uzak Doğu ülkesinde mevcut ön ödemeli elektronik para platformları büyük rekabet içinde bulunuyor. MUFG grubunun hedefi ise tüm rakiplerinden daha düşük komisyon bedelleri sunarak dijital para kullanıcılarını kendi taraflarına çekmek.

Japonya’nın en büyük bankası ayrıca 2018 yılı baharında kullanıma açılacak şekilde “bitcoin ATM’leri” de geliştiriyor. Buralarda kullanıcılar MUFG coin’lerini standart paraya dönüştürebilecekler. MUFG Coin’in ise 2017 yılı sonbaharına yetiştirilmesi planlanıyor. Ancak henüz resmi bir tarih paylaşılmış değil.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>