Japonya’da Toyota mühendisi intihar etti

0

Toyota mühendisi

Japonya’da çalışan bir Toyota mühendisi intihar etti. İntihar nedeninin ise patronu tarafından uygulanan mobbing olduğu belirtiliyor.

Toyota mühendisi mobbinge dayanamadı

Çalışma kültürünün diğer ülkelere göre çok daha katı olan Japonya’daki çalışanlar, dünyada en çok mesaiye kalan kişiler arasında yer alıyorlar. Bir nevi işkoliklik olarak nitelendirebileceğimiz Japonya’daki bu çalışma sistemi, kişiler üzerinde uzun vadede olumsuz etkiler yaratabiliyor.

Japonya’dakiToyota tesisinde meydana gelen, bir çalışanın intihar etme vakası bu olumsuz etkileri tekrar gündeme getirdi. Toyota’da çalışan 28 yaşındaki bir mühendisin, yöneticisinin 2015 yılından beri kendisine karşı olan kötü tutumu nedeniyle intihar ettiği belirtildi. Avukat Tachino, Toyota’nın bu tutum karşısında önlem almasının ihmalkarlık olduğunu ve bu durumdan dolayı suçlu olduğunu iddia etti.

Japonya hükümetinin verilerine göre çalışanların yüzde 60’ı 40 saatten fazla çalışmak zorunda kalıyor ve her 5 işçiden 1’i haftada 49 saat mesai yapıyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>