Jef Bezos üç ayda 18 milyar dolar zenginleşti

0

Dünyaca ünlü e-ticaret sitesi Amazon’un yatırımcıları hayatlarının en güzel üç ayını geçirmiş olabilirler çünkü şirketin hisse senetlerinin değeri üç ayda  neredeyse ikiye katlandı.

Üç ay önce borsada bir Amazon hissesinin değeri 482 dolar iken bugün bir hissenin değeri 703 dolara yükselmiş durumda. Bu da şirketin piyasa değerini 332 milyar dolara taşıdı.

Aynı zamanda şirketin %17,6 hissesine sahip olan CEO Jeff Bezos’un şahsi mal varlığı üç ayda 18 milyar dolar artmış görünüyor. Elbette bu 18 milyar dolar nakit olarak Bezos’un cebine girmiş değil, şirketin hisse değerlerinden kaynaklanan bir artış ve eğer hisse değerleri düşecek olursa, Bezos’un toplam mal varlığı da azalmış olacak. Ancak Bezos bugün bütün hisselerini satıp emekliye ayrılacak olursa, 58 milyar dolar nakitle ömrü boyunca dünyanın en zenginleri listesinin tepesinde kalacak kadar büyük bir şahsi servete ulaşmış bulunuyor.

Amazon son dönemlerde sadece e-ticaret üzerine değil, Echo veya Kindle gibi cihazları ile donanım üreticisi olarak da dikkat çekiyor. Ayrıca Amazon Prime servisi ile online video yayını yaparak Netflix gibi servislere de rakip olmuş durumda. E-ticaret sitesi üzerinde sanal dükkana sahip iş ortaklarına mal alıp satmaları için doğrudan kredi veriyor olması da dikkatlerden kaçmıyor ve artık dünya çapındaki bankalar da Amazon’u rakip bir finans şirketi olarak görmeye başladılar.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>