Jetbrains yazılım geliştirici anketi | 2020

0

yazılım geliştirici anketi

Jetbrains tarafından yazılım geliştiricilere yönelik oldukça kapsamlı bir anket yapıldı. Yazılım geliştirici anketi için 20 binden fazla geliştirici katılım gösterdi.

Jetbrains yazılım geliştirici anketi için sonuçlar geldi

Teknolojiyle birlikte yazılım sektörü çok hızlı bir şekilde büyüyor. Bu alanda birçok iş fırsatının olması nedeniyle, birçok kişi yazılıma yöneliyor.

Jetbrains, yazılım sektöründeki hareketliliği analiz etmek için önemli bir araştırmaya imza attı. Jetbrains tarafından yaklaşık 20 bin yazılım geliştiricinin katılımıyla oldukça kapsamlı bir anket çalışması yapıldı.

Anket sonuçlarında göre en çok kullanılan programlama dili Java oldu. Ancak yazılım geliştiricilerin kullanmaya başladıkları ve ilerleyen süreçte geçiş yapmayı düşündükleri programlama dilleri listesinde ise Go, Kotlin ve Python yer aldı.

Son 12 aylık sonuçlara bakıldığında ise katılımcıların yüzde 30’unun Python öğrenmeye çalıştığı ve bu zaman diliminde kullanıcı sayısıyla Java’yı geçtiği görülüyor.

Mobil tarafa baktığımızda ise sadece Android’e yönelik geliştirme yapanların yüzde 45, sadece iOS için geliştirme yapanların yüzde 11’de olduğunu görüyoruz. Bununla birlikte hem Android hem iOS için geliştirme yapanların oranı ise yüzde 45.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>