John McAfee çok şüpheli şekilde öldü

0

Dijital dünyanın ilk antivirüs yazılımını geliştirmesiyle ünlenen 76 yaşındaki yazılımcı ve iş insanı John McAfee, İspanya’da tutuklanıp ABD’ye iade edilme kararının çıkmasının ardından, hücresinde ölü bulundu.

Yetkililer, McAfee’nin kendini astığını açıklasa da, kısa süre önce Twitter’da, hükumet, CIA ve farklı güç çevreleri hakkında çok önemli bilgilere eriştiğini açıklayan McAfee, CIA’den ölüm tehditleri aldığını ilan etmiş ve “hiçbir şekilde intihar etmeyeceğim, eğer intihar edersem öldürülmüşüm demektir” diye açıklamalar yapmıştı.

Öldü mü öldürüldü mü?

Daha ilginç olanı ise ölümünden bir saat sonra ünlü iş insanın resmi Instagram hesabından, kocaman bir Q harfinin paylaşılması. ABD’deki Trump-Biden kapışması sırasında ortaya çıkan aşırı sağcı Qanon grubunun simgesi olarak yorumlanan Q işaretiyle, McAfee’nin ölümü arasında bağ olduğu izlenimi oluştu.

Peki McAfee kimdir?

Dünyanın ilk antivirüs yazılımı McAfee’yi geliştiren ünlü yazılımcı, dijital dünyada güvenlik konusunda çok önemli çalışmalar yapmasıyla tanınıyor. 10 sene önce ünlü antivirüs yazılımını Intel’e satmasının ardından kazandığı yüz milyon dolarlarla Belize’ye yerleşen John McAfee, burada “silahlar ve kadınlarla” iç içe fotoğraflar yayınlamasıyla teknoloji gündeminde sansasyon yaratmayı başardı.

Bir yandan da dijital güvenlik çalışmalarına devam eden iş adamına kısa süre sonra, artık Gringo olarak nam yaptığı Belize’de komşusunu silahla vurup öldürmek suçlamasıyla tutuklama emri çıktı ancak Belize güvenlik güçleri McAfee’nin villasını basmadan hemen önce villadan kaçmayı başaran John McAfee, Belize devlet başkanının onun servetine “çökmek” için böyle bir cinayet planladığını duyurarak, onlarca gün sürecek bir kaçışa başladı. Tüm Belize’de yoğun şekilde aranırken, gündüzleri mezarlıklarda ve hatta mezarların içinde saklanıp geceleri gizlice yol alarak ülkeden çıkmayı başardı ve ABD’ye döndüğünde cinayet suçlamasıyla yargılandı, suçsuz olduğunu ispatladı ve hayatına geri döndü.

ABD’de Başkanlık seçimlerine de aday olacağını açıklayan McAfee, asi ve sansasyonel kişiliği ile ABD’nin en bilinen ve dikkat çeken iş insanlarından biri olarak tanınıyordu. Hatta sansasyonları o kadar yoğun ve şok edici olabiliyordu ki, Intel firması yüzlerce milyon dolar ödeyerek satın aldığı McAfee antivirüs yazılımının isminin bu sansasyonlardan olumsuz etkilendiğine karar vererek sonunda antivirüs yazılımının ismini değiştirmek zorunda kaldı.

Pek çok şirkete dijital güvenlik danışmanlıkları veren McAfee, ayrıca kripto para piyasasında da ismini duyurdu ve güvenli kripto para servisleri vermek isteyen şirketler için çözümler sunan şirketiyle önemli müşteriler edindi. Kendisi de aynı zamanda iyi bir kripto para yatırımcısı olarak bir dönem sosyal medya üzerinden tasviye ettiği kripto para isimleriyle kripto para piyasasında büyük etkiler yarattı.

Ancak aynı zamanda siyasetle de ilgilenen ve ABD Başkanı olmak istediğini açıklayan McAfee, farklı güç odakları tarafından öldürülmek istediğini dile getirdiğinde, bu iddialar onun güçlü hayal gücüne bağlandı ve pek de önemsenmedi… Ta ki silahlı saldırılara uğrayana ve ardından ölümcül dozda zehirle suikaste uğrayana kadar. Zehirli saldırının ardından günlerce hastanede yatan McAfee bu olayın ardından çok ciddi sayıda silahlı korumalarla beraber ABD dışında yaşamaya başladı ve CIA’nin de dahil olduğu bazı “kirli” belgelere ulaştığını iddia ettikten sonra, ABD’de vergi kaçırdığı suçlamasıyla hakkında ABD tarafından tutuklama kararı çıkartıldı ve İspanya’da tutuklandı.

McAfee’nin CIA’den kaçmak için İstanbul’a gelmek isterken aktarma yaptığı sırada İspanya’da tutuklandığı da dile getiriliyor. İspanya’da 7 ay süren tutukluluğun ardından ABD’ye iade edilme kararı alınmasından birkaç saat sonra ise, İspanya’daki hücresinde ölü bulundu.

McAfee’nin, CIA tarafından peşine bir ölüm timi takıldığına dair tweet’leri de hala Twitter’da duruyor. Ayrıca, İran’ın nükleer sistemlerinin nasıl sabote edildiğine dair açıklamaları ve farklı konularda CIA’yi suçlayan çok sayıda, hatta uzaylıları ima eden tweet’leri de hala okunabiliyor.

McAfee çok iyi bilinen zekasıyla teknoloji dünyasının en renkli simalarından biri olarak hatırlanacak ve çok özlenecek. Ölümündeki sır perdesinin de yakın zamanda aydınlatılmasını dileriz.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>