Kadın teknoloji girişimcileri nasıl başarıya ulaşabilir? (Video)

0

Visa Türkiye’nin Kolektif House’ta düzenlediği Visa İnovasyon Programı’na katıldık. Yeni FinTech girişimlerine Visa’nın nasıl destek verdiğini yerinde gördük. Etkinlikte kadın teknoloji girişimcileri nasıl başarıya ulaşabilir? Sorusuna da yanıt aradık. Etkinlikte mikrofonumuzu uzattığımız isimlerden biri Visa Güneydoğu Avrupa Bölge Genel Müdürü Berna Ülman oldu. 

Kadın teknoloji girişimcileri nasıl başarıya ulaşabilir?

Kadın teknoloji girişimcileri için başarının sırrını merak ettik ve bu soruyu Visa Güneydoğu Avrupa Bölge Genel Müdürü Berna Ülman’a sorduk.

Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan sizleri bu röportajımızla baş başa bırakalım. İyi seyirler…

 

Visa Güneydoğu Avrupa Bölge Genel Müdürü Berna Ülman yaptığı açıklamada teknoloji girişimcisi kadınların yatırımlardan aldığı payın azlığına dikkat çekti. Kadınlarda ücret eşitsizliğinin yanında yatırım eşitsizliği olduğunu da söyleyen Ülman, kadın teknoloji girişimcilerin yatırım çekemediğine dikkat çekti.

Ekonomide yatırım doğru yere gitmesi için kadın girişimcilerin yatırım alması oldukça önemli. İstatistiklere baktığımızda kadın girişimcilerin başarı oranlarının erkeklere göre biraz daha fazla olduğunu görüyoruz. 

Ülman konuşmasında kaynakların verimli yönlenmediğine de değindi. 

Kadın teknoloji girişimcilerinin desteklenmesi için ilk aşamada yatırımcılara görev düşüyor. Yatırım gruplarında kadın yatırımcıların da daha fazla yer alması gerekiyor. Aynı zamanda inovasyon merkezlerinin de daha fazla kadınla çalışması, kadınları teknoloji de daha görünür hale getirmesinde önemli bir rol oynuyor. 

Bu aşamada kadın teknoloji girişimcilerinin de inatçı olmaları gerektiğini söyleyen Ülman, kadınların rüyalarının peşinden gitmesi gerektiğinin de altını çizdi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>