Kadınlar için devir YouTube devri

0

YouTube, dünyanın her yerinden video yayıncılarının ilgisini çekmeye devam ederken çok sayıda kullanıcı için önemli bir gelir kanalı olmayı da sürdürüyor. Bu alanda rakipsiz isimler var, örneğin PewDiePie adlı kanalın sahibi Felix Arvid Ulf Kjellberg’in aylık gelirinin 1 milyon dolara yakın olduğu belirtiliyor. Ancak aylık kazancıyla ses getiren başka isimler de var.

YouTube’un öne çıkan yıldızlarından Zoella adlı kanalı sahibi Zoe Sugg, aylık gelirinin 50 bin Euro olduğunu açıkladı. 10,2 milyon aboneye sahip olan 25 yaşındaki İngiliz Vlogger, daha önceki açıklamaya göre 2014’ün ilk 8 ayı sonunda 400 bin Euro kazanmıştı. Anlaşılan o ki 2015-2016 döneminde yıllık geliri 650 bin Euro seviyesine ulaşmış durumda.

zoella_c-large

Global birer yıldız halini alan çok sayıda YouTube fenomeninden biri olan Zoella, sadece makyaj, saç bakımı, çantalar ve erkekler hakkında paylaşımlarda bulunmuyor. Girl Online adlı bir de kitabı var ve bu çalışması da sadece bir hafta içinde 80 bine yakın kopya satmayı başarmıştı.

Zoella, sevgilisi ile birlikte 1 milyon euroluk 5 odaklı bir konakta yaşıyor ve evini ilerleyen yıllarda daha da büyüteceğe benziyor.

Sosyal medya, yüksek segmentli bir gelir modeli olma özelliğini, konuya derinlemesine yaklaşan kimselere sunmaya devam ediyor. Video paylaşım ve canlı yayın ağı YouTube, kadınlar için çarpıcı bir gelir modeli halini almaya devam ediyor. Bu alanda ülkemizde de genç ve gittikçe daha fazla ilgi gören kadın YouTuber’lar var ve sayıların hızla arttığı görülüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>