Kahve atıklarından otomobil parçası üretiliyor

0

Ford ve McDonalds ortaklığıyla yürütülen proje kapsamında, kahve atıklarından otomobil parçası üretiliyor. Bu projeyle, geri dönüşüme dikkat çekiliyor.

Kahve atıklarından otomobil parçası üretimi

Üretim ve hizmet alanında faaliyet gösteren şirketler, hem kaynak sıkıntısı hem de çevreyi korumak amacıyla geri dönüşüme ağırlık veriyor. Bu konuda otomotiv sektörünün dev ismi Ford ile fastfood zincirinin dev ismi McDonalds, yeni bir ortaklık kurdu.

Kurulan ortaklık kapsamında, kahve çekirdekleri geri dönüştürülecek be elde edilen malzemeyle otomobil parçaları üretilecek. Geri dönüşüm sürecinde, McDonalds’ın filtre kahve atıkları kullanılacak. Kahve atıklarından plastikle eşdeğer parçalar üretilecek ve böylelikle parçalardaki petrol kullanımı önemli derecede azalacak. Ortaklıkla, hem daha ucuza ürün mal edilecek hem de daha çevre dostu bir üretim sağlanacak.

Ayrıca kahve atıklarından üretilecek parçaların, sıradan plastik parçalardan yüzde 20 daha hafif olacağı da belirtiliyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>