Kamusal alanlarda yüz tanıma yasağı gelir mi?

0

kamusal alanlarda yüz tanıma

AB’den iki düzenleyici, kamusal alanlarda yüz tanıma sistemlerinin yasaklanması yönünde uyarıda bulunda. AB yetkilileri, bu durumu yasalaştırabilir.

Kamusal alanlarda yüz tanıma sistemlerinin tehlikesi

Nisan ayında Avrupa Komisyonu, Çin ve Amerika Birleşik Devletleri’nin hakim olduğu önemli bir teknoloji için küresel standartlar belirlemek amacıyla çoğu gözetimin yasaklanması da dahil olmak üzere yapay zeka ile ilgili kurallar önerdi.

Teklif, bir şirketin ihlaller için cirosunun yüzde 6’sına kadar para cezası tehdidiyle sıkı güvenlik önlemleri ortaya koymasına rağmen kullanım konusunda caydırıcı olmuyor.

İki gizlilik kurumu, Avrupa Veri Koruma Kurulu (EDPB) ve Avrupa Veri Koruma Denetçisi (EDPS), halka açık alanlarda bireylerin uzaktan biyometrik kimliğinin ortaya çıkardığı son derece yüksek riskler konusunda uyardı. Düzenleyiciler bireyleri etnik köken, cinsiyet, siyasi veya cinsel yönelime dayalı olarak kümelere ayırmak için biyometri kullanan yapay zeka sistemlerinin de yasaklanması gerektiğini söylediler. Ortak görüşe göre sağlık gibi çok özel durumlar dışında, bir kişinin duygularını anlamak için teknolojiyi kullanmak da yasaklanmalı.

Görüş bağlayıcı olmamakla birlikte Komisyon, AB ülkeleri ve Avrupa Parlamentosu nezdinde ağırlık taşıyor. Dolayısıyla AB bu konuda değerlendirme yapabilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>