Techinside Google News
Techinside Google News

Karbon ayak izi neden önemli?

Karbon ayak izi iklim değişikliği ile gündemimizde yer alan konulardan biri. Peki karbon ayak izi ölçümü neden önemli ve bunu nasıl azaltabiliriz?

İnsan kaynaklı iklim değişikliğinin pek çok korkunç etkisini duyduğunuzda, “Yardım etmek için ne yapabilirim?” diye düşünmeniz normal. Sık sık duyduğunuz yanıtlardan biri kişisel “karbon ayak izinizi” azaltmak. Peki karbon ayak izi tam olarak nedir, nasıl ölçülür ve etkisi nedir?

Uzmanlar, günlük yaşamınızla ilişkili tüm karbon emisyonlarını toplamanın, küresel ısınmaya katkınızı anlamanın ve bunu azaltabilecek değişikliklere öncelik vermenin yararlı bir yolu olabileceğini söylüyor. Ancak bir bireyin yapabileceklerinin de sınırları vardır. Karbon izine ilişkin herhangi bir konuşma, büyük ölçüde fosil yakıtların yakılmasından kaynaklanan karbon emisyonlarının çoğundan sorumlu olan ülkeler, endüstriler ve şirketlere odaklanmalı. Bazılarına göre, kişisel karbon ayak izleri, insanların yapabileceği çok daha etkili iklim eylemlerinden sadece dikkati dağıtıyor. Bir karbon muhasebe firması olan Minimum’un kurucu ayak izi lideri Philippe Pernstich: “Karbon ayak izi, aslında tanımlanmış bir faaliyetle ilişkili sera gazı emisyonları” diyor.

- Advertisement -

Bireysel karbon ayak izi azaltma çabaları

Bunu günlük yaşamınıza uygulayabilirsiniz. Karbon izi evinizden, ulaşımınızdan, tükettiğiniz yiyeceklerden ve satın aldığınız ürünlerden kaynaklanan emisyonları içeriyor. Karbon izini ölçmek, insanların “bu geniş kategorilerde en büyük etkiye nerede sahip olduklarını ve her kategoride potansiyel seçimlerinin karbon izini nasıl etkilediğini gerçekten anlamaları açısından” faydalı. Örneğin, daha az uçuş yapmayı tercih etmek veya evinizin termostatını kısmak karbon izinizi küçültebilir. Ancak bireylerin karbon izleri, aynı zamanda etkilerini ölçen ve bazı durumlarda azaltmaya çalışan şirketlerin, sektörlerin ve tüm ülkelerin karbon izleri ile karşılaştırılamaz. Dünya çapında ilk üç emisyon kaynağı Çin , ABD ve AB’dir. İklim ve Enerji Çözümleri Merkezi’ne göre kişi başına düşen sera gazı emisyonları ABD ve Rusya’da en yüksek.

İklim değişikliğini yavaşlatma çabalarında  bireysel eylemlerin ne kadar önemli olduğu konusunda çevreciler arasında bazı tartışmalar sürüyor. Yine karbon izinizi ölçmek, en büyük etkinizin nerede olduğunu ve sınırlı enerjinizi nereye odaklamanız gerektiğini anlamak açısından faydalı olabilir. Ancak iklim değişikliğini azaltma sorumluluğunun sizin omuzlarınızda olmadığını unutmayın. Pernstich: “Sahip olduğumuz etkilerin çoğu, çoğu durumda sınırlı seçeneklerimiz var. Elbette bir ürünü diğerine tercih edebilirsiniz ancak hangisinin daha iyi olduğunu bilecek bilgiye her zaman sahip olamayız. Genellikle elektriğinizin nereden geleceğini ve fosil yakıtlardan üretilip üretilmeyeceğini seçemezsiniz .Bunun karbon yoğunluğu üzerinde çok büyük bir kontrolümüz yok” diyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:27:42

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir