Sosyal Medyada Kariyer Geliştirmenin 3 Yolu

0

Sosyal medyanın sadece fenomenlerden oluştuğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Sosyal ağlarda kariyer ve mesleki becerilerinizi geliştirebilir, ortak bulup iş geliştirme yapabilirsiniz. Sosyal medya zaman kontrolü de gerektirdiğinden planlama becerilerinizi de pekiştiriyor. Nasıl mı? Hemen görelim.

1 NE ÖĞRENMEK İSTİYORSUNUZ?

Sosyal medyada kariyer geliştirmenin ilk yolu ilgi alanlarınızı belirlemek: İşinizle ilgili üç alan seçin. Ardından sosyal ağlarda önünüze düşen haberleri bu ilgi alanlarına yontarak takip edin. Hemen her şeyi okuyun, ama kendi açınızdan okuyun. Öyle ki süper bilgisayarlarla ilgili bir yazılımı bile dijital pazarlamada kullanabilirsiniz.

Yine de aşırı dağılmayı önlemek için kendinize birkaç kişi belirleyin. Onları mimleyin, kariyer, iş geliştirme ve müşteri hedefleriniz arasından seçin. Ardından Twitter ve Linkedin’deki paylaşımlarını takip edin. Hedeflediğiniz şirketlerin kurumsal hesaplarına da bakın.

Her zaman takip ettiğiniz birkaç sektör blogu ve LinkedIn tartışma grubu olsun. Ancak hamallık yapmayın! Bırakın bunların dışındaki haberler önünüze düşsün. Scoop.it ve Flipboard kullanın. Anahtar kelimeleri bu sosyal ağlara girerek önünüze düşen haberleri okuyun.

Pinterest’i unutmayın. Türkiye’de engellenmiş görünüyor. VPN ile girin, anahtar kelimelere göre ilgili infografik ve görselleri arayın. Unutmayın, bir resim 1000 kelime anlatır. Peki bir Youtube videosu? Youtube’da kariyer geliştirmek için harika bilgiler, taktikler ve uzmanlık videoları bulabilirsiniz.

2 ÖĞRENMEYE VAKİT AYIRIN

Düzenli çalışan ortalama bir insan, ara sıra çalışan yaratıcı ve zeki insanı kariyerde her zaman geçer. Üstelik damlaya damlaya göl olur. Peki nasıl olur? Günde 40 dakika kitap okusanız yılda 56 kitap eder. Demek ki günde 1 saatinizi sosyal ağlarda mesleki eğitim, paylaşım ve videoya ayırırsanız en pahalı üniversite ya da eğitim kurumunun veremeyeceği detayları yakalayabilirsiniz. Yeter ki gözünüz açık olsun.

En iyisi yolda kitap okuyun veya video izleyin. Vakit ayırmak zor mu? Pocket kullanın. Flipboard’da önünüze düşen içeriği akıllı telefonda paylaş düğmesi ile Pocket hesabınızla paylaşın. Böylece vaktiniz olunca okursunuz. Sadece düzenli yapın. Ne süreyi uzatın ne de kısaltın.

kariyer-sosyal_medya-sosyal_ağ-flipboard-pocket

3 KİMDEN ÖĞRENMELİYİM?

Herkesten öğrenebilirsiniz. Sosyal medya imece usulüyle çalışmayı ve yeni projeleriniz için kitle kaynak finansman bulmayı teşvik ediyor (crowdsourcing). Bu noktada sosyal medyada iki yönlü iletişim olduğuna dikkat etmeniz gerekiyor. Kariyer için bazı tweetlere cevap verebilir veya kendi yorumunuzla paylaşabilirsiniz. Ayrıca Linkedin tartışma gruplarında kendi sorularınızı sorabilir, kendi tartışmalarınızı başlatabilirsiniz.

İster yönetici olun ister yeni mezun girişimci; İngilizcenizi geliştirmek için Quora ve Reddit sitelerini takip edin, uygulamalarını mobil cihazınıza indirin ve direk sorular sorun. Vida nasıl sıkılır sorusundan beacon teknolojisi restoran müşteri yolculuğuna nasıl entegre edilir gibi birçok alanda soru sorabilir ve işin mutfağından en ilginç bilgilere ulaşabilirsiniz.

Sosyal ağlarda alçakgönüllü olun. Bilmediğiniz şeyi söylemeyin, kafadan atmayın, nazik ve kibar olun. Kişisel saldırılara yanıt vermeyin. Özellikle Reddit bu konuda sıkı bir eğitim verir. Bir ürün satmak için abartılı haber paylaşırsanız sıkı eleştiri alırsınız. Ancak, dürüst bir şekilde ürünümü pazarlamak istiyorum, nasıl yaparım diye sorarsanız şaşırtıcı bir uzmanlar kitlesinden bilgi edinebilirsiniz.

BONUS İPUÇLARI

Son olarak Instagram’ı da unutmayalım. Katıldığınız etkinlikler, toplantılar, istekli iş arkadaşlarınız ve müşterilerinizle fotoğraf çektirin. Gerekirse iş için öğle yemeklerini de görsele dahil edin. Bunları Instagram’da paylaşın. Faal olun ve faal olduğunuzu gösterin. Sosyal ağları müşteri bulmak ve iş geliştirmek için bir fırsat olarak kullanın. O sırada kariyerinizi de geliştirdiğinizi ve yeni çözüm ortakları bulduğunuzu göreceksiniz. Yanılmaktan ve yanlışınızın düzeltilmesinden çekinmeyin. Dürüstlük ve özgüven hayatta çok yol aldırır. Yeni kariyer girişiminizde başarılar dileriz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>