Kaspersky Microsoft’a dava açıyor

0

Rus Antivirüs üreticisi Kaspersky Lab, Microsoft’un antivirüs politikası nedeniyle yazılım devine Avrupa’da dava açıyor. Microsoft’un hakim konumunu kötüye kullandığını ve rakip antivirüs programlarının rekabet şansını yok ettiğini savunan Kaspersky Avrupa’da haklı bulunursa, Microsoft antivirüs programları otomatik olarak yüklü gelen Windows’lar satmayı kesmek zorunda kalacak. 

Microsoft, antivirüs programı yüklü olarak gelen Windows uygulamasına uzun zaman önce, kullanıcıların Windows kurduktan sonra antivirüs kurmayı ihmal etmesi nedeniyle yaşanan geniş saldırıları durdurmak için başlamıştı. Bu amaçla kendi antivirüs ürünlerini Windows ile beraber bilgisayarlara otomatik olarak kurması ise antivirüs sektöründe büyük tepki toplamıştı.

Kaspersky ise kısa süre önce Rusya’da aynı suçlamayla Microsoft’a dava açmış, Microsoft bunun üzerine Windows üzerinde bağzı değişiklikler yapmış ancak bu değişimler sadece Rusya ile sınırlı kalmış ve Kaspersky’ı tatmin etmemişti. Antivirüs geliştiricisi şimdi Avrupa Birliği içinde açtığı dava ile Microsoft’u Avrupa içinde tekel konumuna düşürebilirse yazılım devine karşı çok güçlü bir koz elde etmiş olacak. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>