Kazakistan Bitcoin madenciliği yatırımı yapıyor

0

Kazakistan Bitcoin madenciliği

Kazakistan Bitcoin madenciliği için devasa bir yatırım yapmaya hazırlanıyor. Yapılacak yatırımın yaklaşık 715 milyon dolar olacağı belirtiliyor.

Kazakistan Bitcoin madenciliği ile büyümeyi hedefliyor

Günümüzde kripto para piyasası çok hızlı bir şekilde büyümeye devam ederken, bazı ülkeler bu konuya halen mesafeli durmaya devam ediyor. Hatta çoğu ülke Bitcoin madenciliği faaliyetlerini de yasaklayarak, enerji tüketimi konusunda önlem almaya çalışıyor.

Ancak Kazakistan, bu alana ılımlı yaklaşan ülkeler arasında yer alıyor. Reuters tarafından paylaşılan bilgilere göre Kazakistan’da Dijital Kalkınma Bakan olarak görev yapan Bağdat Mussin, bu alanda önemli bir yatırım stratejisi izliyor. Ülke ekonomisini madencilik ile güçlendirmeyi hedefleyen Kazakistan, bunun için 715 milyon dolarlık bir yatırım yapacak.

Şu anda 13 adet madencilik tesisine sahip olduklarını belirten Mussin, 4 adet tesisin daha inşaat halinde olduğunu belirtiyor.

Cambridge Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalara göre Kazakistan, toplam Bitcoin gücünün yüzde 6’sına sahip. Çin, ABD ve Rusya’dan sonra dördüncü büyük Bitcoin madencilik merkezi olan Kazakistan, bu alanda göç alan ülkeler arasında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>