Techinside Google News
Techinside Google News

Kendi plastik robotunuzu kendiniz yapın

Harvard Üniversitesi ve İrlanda'dan Trinity College'in ortak bir çalışma ile herkesin plastik robot yapabileceği basit bir kit kullanıma sunuldu.
- Advertisement -

Robotlar genellikle metallerden veya benzeri sert malzemelerden üretilir. Ancak yeni bir teknoloji ve yaklaşım sayesinde artık çok daha farklı robotlar görmeye başlayacağız; Plastik (soft) Robotlar (isteyenler yumuşak robot da diyebilir).

Plastik robotlar 3D yazıcılardan çıktısını alabileceğiniz kalıplar ve silikon ile üretiliyor. Kulağa biraz karışık gelmiş olabilir ancak oldukça basit ve girişimcilerin önüne inanılmaz yeni bir alan açıyor.

Harvard Üniversitesi ve İrlanda’dan Trinity College’in ortak bir çalışması ile bu plastik robotların nasıl yapılacağını anlatan bir web sitesi açılmış durumda.

Bu sitede açık kaynaklı kontrol devre kartı ile yumuşak ve elastik materyallerden oluşan robotları yapmak için gerekli tüm açık tasarım bilgileri bulunuyor. Site size herhangi bir şey satmıyor. Ancak bu robotları üretmek için planlar, çeşitli parçaların nereden temin edilebileceğine dair bilgiler, nasıl yapılır videoları, örnekler, deneyler için veriler ve robot sistemlerini kontrol edebilmek için kullanılabilecek kaynak kodlar indirilebiliyor.

Trinity College’dan Donald Holland yaptığı açıklamada “Bugüne kadar verdiğimiz derslerde öğrencilerin kendilerine yol gösterecek daha deneyimli kişilerden yardım almasının robot tasarımında faydalı olduğunu gördük. Ancak daha fazla öğrenciye yaymak istediğimizde insan kaynağı problemi yaşadık. Dolayısıyla öğrencilerin başvurabilecekleri bir kaynak olarak bu kiti hazırladık” diyerek amaçlarını anlatıyor.

Kitin hazırlanmasında emeği geçen Trinity College’dan Gareth Bennett ise açık tasarımın teknoloji geliştirmede  açık kaynağın geçtiğimiz yüzyılda yaptığı etkiyi yapacağına inandığını söylüyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir