Kişisel verilerin korunmasında basılı belgeye dikkat!

0

ACCO Brands, GVKD ile ilgili araştırmasını yayınladı. 19-21 Eylül 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilen araştırmada ilgi çekici sonuçlar ortaya çıktı. Kişisel verilerin korunması kısmında hangi kısım atlanıyor?

Araştırmada bulunan şirketlerin neredeyse yarısının güncel dijital güvenlik ilkelerine sahip olduğu ortaya çıktı. Ancak, yüzde 75’inin yazılı belgelerin imhasına yönelik bir çalışması olmadığı açıklandı. lmanya, İngiltere ve Fransa’dan altıyüz farklı ofis malzemeleri satın alma yöneticisinin neredeyse üçte biri, GVKD’nin yalnızca dijital belgeleri kapsadığını düşünüyor.

Kağıt imha makineleri ve ofis malzemeleri üreticisi Rexel’in sahibi ACCO Brands’ın araştırması, her üç şirketten birinin kişisel veri düzenlemelerinin yalnızca dijital veriyi kapsadığını ortaya çıkardı.

Araştırma, şirketlerin tek seferde yüklü miktarda evrak imha etme taleplerini de gözler önüne seriyor. Böylece Rexel’in Auto+ serisinin otomatik besleme teknolojisi, GVKD ile uyumlu olmak isteyen şirketlerin tercihi haline geliyor. Makinenin başında beklemeye gerek kalmadan, tek seferde bir evrak yığınını imha etme kolaylığı sunan Auto+ Serisi, şirketlere zamandan tasarruf sağlıyor ve verimliliği artırıyor.

“Yazılı belgelere gerekli önem verilmiyor”

Konu ile ilgili açıklama yapan ACCO Brands EMEA Türkiye Pazarlama Müdürü Özlem Ankaralı Efe, şunları söyledi: ““Türkiye’de 7 Nisan 2018’de uyum süreci tamamlanan Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) ve 25 Mayıs 2018’de neredeyse tüm dünyayı etkisine alan GVKD’nin birinci yılına tanıklık etmek üzereyiz ve gerçekleştirdiğimiz araştırma sonucunda GVKD’nin kapsadığı yazılı belgelere gerekli önemin verilmediği görülüyor. Araştırmada yer alan firmaların dörtte üçü yazılı belgelere yönelik güvenlik ilkelerini değiştirmezken, yüzde 65’i de son bir yıl içerisinde ofisine GVKD için neredeyse bir zorunluluk haline gelen kağıt imha makinesi almadı. Firmaların yarısından fazlasında ise kağıt imha makinesi bulunmuyor. GVKD’nin yalnızca dijital belgeleri değil, basılı belgeleri de kapsadığını göz önünde bulundurduğumuzda kağıt imha makineleri firmalar için büyük önem arz ediyor. Bu noktada, mikro kesim ve çapraz kesim gibi yöntemlerle imha edilen evrakların bir araya getirilmesini imkansızlaştıran Rexel kağıt imha makineleri ve Leitz IQ serisi kağıt imha makineleri ile şirketlere geniş bir ürün yelpazesi sunuyoruz.”

Çevrimiçi yapılan anket araştırmasında İngiltere, Almanya ve Fransa’dan altıyüz farklı ofis ürünleri satın alma yöneticisi yer aldı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>