KoçSistem, yeni veri merkezinde yine NetApp’ı tercih etti

0

[Advertorial]

Türkiye’deki üçüncü veri merkezini açma hazırlıklarını sürdüren KoçSistem, bulut bilişim alanında sürekli yenilediği ve güncellediği altyapısında NetApp’la çalışıyor. Kurulduğu 1945 yılından bu yana, müşterilerinin bilgi teknolojisi çözümlerine ilişkin beklentilerini güvenilir, kalıcı ve yenilikçi işbirlikleriyle karşılama hedefiyle yoluna devam eden şirket, 2008 yılından bu yana depolama çözümleri ihtiyaçlarında NetApp ile birlikte yol alıyor.

KoçSistem Genel Müdür Yardımcısı Gökalp Bahçeli, NetApp ile birlikte gerçekleştirdikleri son projenin, bugüne kadarki en önemli yatırımlarından biri olduğunu dile getiriyor. Yeni veri merkeziyle mevcut kapasitelerini 10 kat daha artırdıklarını söyleyen Bahçeli, 12 bin metrekareyi bulan bir alanda verilecek hizmetlerin, yönetilebilirlik ve ölçeklenebilirlik anlamında kendileri için son derece kritik olduğunu ifade ediyor. Depolama sistemleri alanında onlarca farklı alternatif olduğuna değinen Bahçeli, yüksek kalite standartlarında verdikleri hizmetlerin aynı başarıyı devam ettirebilmesi için kendini ispatlamış bir şirket ve kendini ispatlamış ürünleri, iyi maliyetlerle almak zorunda olduklarına vurgu yaparken, NetApp’ın bu anlamda başarılı bir şirket olduğunu sözlerine ekliyor. Son üç yıl içinde depolama kapasitelerini yaklaşık 4 kat artırdıklarına dikkat çeken Bahçeli, bunu mevcut ekipleriyle gerçekleştirebildiklerini kaydederken; NetApp teknolojilerinin getirdiği otomasyon, kolay yönetilebilirlik gibi konuların bu noktaya ulaşmada kendilerine yardımcı olduğunu dile getiriyor.

KoçSistem Genel Müdür Yardımcısı Gökalp Bahçeli ve NetApp Türkiye Genel Müdürü Behçet Yumrukçallı
KoçSistem Genel Müdür Yardımcısı Gökalp Bahçeli ve NetApp Türkiye Genel Müdürü Behçet Yumrukçallı

“Çözümlerimizi, KoçSistem’in ihtiyaçlarına göre pozisyonlandırıyoruz”
NetApp Türkiye Genel Müdürü Behçet Yumrukçallı, yedi yıldır süren işbirlikteliğinin getirdiği önemli avantajlar olduğuna dikkat çekiyor. KoçSistem’i hiçbir zaman müşteri olarak görmediklerini ifade eden Yumrukçallı, “KoçSistem’i bulut bilişim hizmetleri veren çözüm ortağımız olarak değerlendiriyoruz.” yorumunu paylaşırken sözlerine şöyle devam ediyor: “KoçSistem, bulut bilişim hizmetleri veren bir kurum. Bu kolay bir iş değil, bir müşteriye değil, yüzlerce müşteriye aynı anda hizmet vermekten bahsediyoruz. Bu firmaların anlık, çok farklı skalalardaki ihtiyaçlarına anında cevap vermeleri gerekiyor. Bunu da limitli kaynaklarla ve düşük maliyetlerle gerçekleştirmeleri gerekiyor. Biz, bu noktada devreye giriyor ve kendimize özel çözümlerimizle veri altyapıları oluşturuyoruz.”

Yapılan çalışmalara yalnızca donanım olarak yaklaşılmaması gerektiğini kaydeden Behçet Yumrukçallı, performans ve yüksek çalışabilirlik sunan donanımın yanında, çeşitli yazılımlarla ortam yönetiminin kolaylaştırılmasının da önemli olduğuna dikkat çekiyor. Bu ölçekte, yüksek çalışabilirliğin kritik olduğuna değinen Yumrukçallı, kurumun neredeyse yüzde 100 çalışmasının yanında planlı kesintilere bile korunaklı olması gerektiğinin altını çiziyor. Yumrukçallı, KoçSistem için ayrıca felaket kurtarımı için veri replikasyonu çözümü sunduklarını, verileri tekilleştirerek daha az alanda bunların korunmasını sağladıklarını söylerken, KoçSistem’in müşterilerine verdiği performans SLA’lerinin gerçekleşmesine katkı verdiklerini sözlerine ekliyor.

“Yazılım tanımlı depolamanın kazandıracağı avantajlara bir adım daha yaklaştık”
KoçSistem Genel Müdür Yardımcısı Gökalp Bahçeli, projeyle birlikte devreye aldıkları NetApp çözümlerinin, Yazılım Tanımlı Depolama’nın (SDS) kazandıracağı avantajlara bir adım daha yaklaştırdığını ifade ediyor. Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürüyor: “SDS, işletimsel ve BT kaynak verimliliğini iyileştirirken BT hizmetleri sağlamada çeviklik ve beceri kazandırıyor. SDS, yeni ortaya çıkmakta olan yazılım tanımlı veri merkezi (SDDC) modelinin de bir öğesi. Sanal makineler ve sunucu sanallaştırmalarına benzer şekilde Clustered Data ONTAP fiziksel depolamayı ayrıştırıyor. Bu da NetApp’ın bizim gibi müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda programlanabilir API (Uygulama Programlama Arayüzü) ve uygulama entegrasyonları aracılığıyla çok kullanıcılı, politika tabanlı (policy based) depolama hizmetleri sunabilmesini sağlıyor.”

Clustered Data ONTAP ile yüksek fayda elde edildi: 

KoçSistem’in geçen yıl kullanmaya başladığı ve yeni projede de tercih ettiği NetApp Clustered Data ONTAP mimarisi, kesintisiz hizmet sunmak isteyen kurumların ihtiyacını karşılıyor. Yazılımın güncel sürümü, işlev durdurmayan operasyanları (NDO) geliştirerek veri güvenliğini ve yönetimini geliştiriyor. Çözüm, BT’nin değişen iş ve uygulama taleplerine uygun olarak kesintisiz şekilde depolama altyapısını şekillendirebilmesine olanak tanırken, birden fazla platformda kullanılabilme esnekliğiyle eşi görülmemiş bir çeviklik kazandırıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>