Techinside Google News
Techinside Google News

Kömür madenciliğini bitirmek için kritik adım atıldı

ABD kömür madenciliğini bitirmek için önemli bir adım attı. Biden yönetimi, Powder bölgesinde kiralama işlerini durduruyor.
- Advertisement -

ABD, kömür madenciliğini sona erdirmek için şimdiye kadarki en büyük adımını attı. Biden yönetimi, fosil yakıtları yerin altında tutmak için attığı en büyük adımlardan biri olarak, ABD’deki kömürün neredeyse yarısını üreten Powder Nehri Havzası’ndaki yeni kömür kiralama işlemlerine son vereceğini duyurdu.

İklim aktivistleri uzun süredir İçişleri Bakanlığı’na kamu arazilerindeki kömür madenciliği ihalelerinin açık artırmayla satılmasını durdurması konusunda baskı yapıyordu ve bu kararı kutladı. Bu, Montana ve Wyoming’deki 13 milyon dönümden fazla alandan milyarlarca ton kömürün çıkarılmasını önleyebilir ve bu, ABD’nin iklim hedefleri açısından önemli sonuçlar doğurabilir.

Kömür madenciliğini bitirmek için harekete geçildi

Ülkenin fosil yakıtlarının önemli bir kısmı federal topraklardan ve sulardan geliyor. US Geological Survey tarafından yapılan bir araştırmaya göre, bu yakıtların çıkarılması ve yakılması, 2005 ile 2014 yılları arasında ABD karbondioksit emisyonlarının neredeyse dörtte birini oluşturuyordu. Yayınlanan son çevresel etki beyanında , İçişleri Arazi Yönetimi Bürosu, Powder Nehri Havzasında kömür kiralamaya devam edilmesinin iklime ve halk sağlığına zarar vereceğini tespit etti. Büro, gelecekte havzada kömür kiralamanın yapılmaması gerektiğine karar verdi ve bölgenin Wyoming kısmındaki kömür madenciliğinin 2041 yılına kadar sona ereceğini tahmin etti.

Geçen yıl Powder Nehri Havzası 251,9 milyon ton kömür üretti. Bu, Amerika Birleşik Devletleri’nde üretilen tüm kömürün yaklaşık yüzde 44’ünü oluşturdu. Büronun kararına göre Powder Nehri Havzasındaki 14 aktif kömür madeni, kiraladıkları arazilerde faaliyet göstermeye devam edebilir ancak bölgedeki diğer kamu arazilerine genişleyemez. Karar, federal topraklarda kömür madenciliği konusunda Obama dönemindeki moratoryumun yeniden tesis edilmesi için yıllardır mücadele veren iklim savunucularından övgüyle karşılandı.

Çevre hukuku firması Earthjustice’in kıdemli avukatlarından Shiloh Hernandez: “Bu, normal işlerle karşılaştırıldığında milyarlarca ton kömürün yakılmayacağı anlamına geliyor. Bu iyi bir haber ve mevcut iklim krizi göz önüne alındığında BLM’nin verebileceği tek savunulabilir karar bu” dedi. Ancak bu hareket, Montana ve Wyoming’deki Cumhuriyetçi milletvekillerini kızdırdı; bunlardan bazıları, piyasa güçleri nedeniyle ülke fosil yakıttan uzaklaşırken bile Başkan Biden’ı kömüre karşı bir “savaş” yürütmekle suçladı.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir