Techinside Google News
Techinside Google News

Konum Tabanlı Reklamcılığın Geleceği

- Advertisement -

Artık pek çok teknoloji haberinin girişinde okumaya alıştığımız bir cümle ile başlamak gerekiyor bu yazıya; “Mobil teknolojilerin önlenemez yükselişi ile akıllı telefonlar ve tabletler hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geliyor.”

Bu durum hızla yükselmekte olan yeni pazarların doğuşuna şahit olmamızı sağlıyor. Bunlardan birisi de Konum Tabanlı Reklamcılık (LBA – Location Based Advertising).

location_webcover

Berg Insight tarafından gerçekleştirilen bir araştırma sonucunda yayınlanan rapora göre 2013 yılında 1,66 milyar dolar büyüklüğündeki Konum Tabanlı Reklam pazarı 2018 yılında 14,8 milyar dolar büyüklüğe ulaşacak. Bu rakam 2018 yılında 38 milyar doları geçeceği tahmin edilen küresel mobil reklam pazarının yüzde 38,6’sına denk geliyor. Öte yandan tüm küresel dijital reklam pazarının yüzde 7’si ve reklam pazarının yüzde 2’sine eşit.

Berg Insight’ın araştırmasında altını çizdiği önemli bir nokta iBeacon gibi gerçek zamanlı mobil reklamcılığa yönelik Düşük Enerjili Bluetooth (BLE – Bluetooth Low Energy) çözümleri 2014 yılına kadar geliştirilecek yenilikçi uygulamarda yükseliş gösterecek. Berh Insight analistlerinden Rickard Andersson bu noktada; “BLE pazarı 2013 yılında Apple’ın bu alana girmesi ile birlikte canlandı” diyor ve ekliyor; “Gelişen BLE pazarında PayPal, Qualcomm gibi farklı firmalar ile birlikte Estimote, Swirl ve Shopkick gibi girişimleri de görüyoruz.”

“Gelişen BLE pazarında PayPal, Qualcomm gibi farklı firmalar ile birlikte Estimote, Swirl ve Shopkick gibi girişimleri de görüyoruz.”

Rapora göre LBA uygulamalarının yaygınlaşmasında mobil cihazlar kadar sosyal ağların da önemli bir rolü olacak. Üstelik şu anda LBA bütçelerinden en yüksek payı yine bu tarz sosyal ağlar ve uygulamalar almakta. Bu uygulamaların pazardaki paylaşımı ise sırasıyla şu şekilde gruplanıyor;

  • Birinci Grup: Genel Sosyal Ağlar, mesaj uygulamaları, arkadaşlık uygulamaları ve oyunlar
  • İkinci Grup: Haritalar ve navigasyon uygulamaları

Bu Gelişmeler Ne Anlama Geliyor?

Şirketler için; Konum Tabanlı Reklamlar özellikle perakende pazarında son tüketiciye ulaşmak zorunda olan veya bunu isteyen işletmelerin yakından takip etmesi gereken bir gelişme. Doğru zamanlama ve kurgu ile uygulanacak kampanyaların başarı oranları konvansiyonel medyadaki reklamlara göre çok daha yüksek olacaktır. İşletmelerin bu fırsatı kaçırmaması gerekiyor.

BT Uzmanları için; Konum Tabanlı Reklamların uygulama alanları ve yöntemleri hakkında çok daha fazla araştırma ve teknik bilgi kazanmaya odaklanmaları gerekiyor. Bulut tabanlı çözümler ile birlikte günlük operasyonların ağırlığından kurtulan BT yöneticileri ve çalışanları için şirketlerinin stratejik teknolojileri kullanmalarında yönlendirici pozisyon kazanmaları için doğru bir fırsat sunuyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir