Kore’de 5G abone sayısı 260 bine ulaştı

0

Abone sayılarıyla birlikte tarifeler de belli oldu

Kore Bilim ve BT Bakanlığı 5G abone sayısının 260 bine ulaştığını açıkladı. Bakanlık aynı zamanda 5G’ye ait şikâyetleri de paylaştı. Buna göre, tüketiciler 5G’nin kapsamı alanı ve hızından şikâyet ediyor. LTE’deki kullanıcılar, gelecek nesil teknolojiyle uyumlu baz istasyonları yakınındayken, 5G sembolünü gösteren mobil cihazlarla ilgili özel bir endişe ortaya çıkıyor. Bakanlık, bu tür şikâyetlerin, operatörlerin hala 5G baz istasyonları inşa etme ve yazılım yükseltme sürecinde olmaları nedeniyle, tanıtımın ilk aşamalarında geniş çapta beklendiğini ekledi. SK Telecom (SKT), KT ve LG Uplus’ın 5G sembol problemi üzerinde çalışmayı kabul etti ve bakanlık da bu ay “asıl hizmetin açıkça belirtilmesi için” yazılımı geliştirmeyi ve dağıtmayı planladığını belirtti.  

5G fiyat tarifeleri 

Bu arada, Kore’de şu ana kadar 54 binden fazla 5G baz istasyonu kurulduğunu not edelim. Diğer bir not da 5G fiyat tarifelerine ilişkin: Her üç operatör 8 ve 9 GB’lık temel paketler için 48 dolarlık faturaya sahip. Pazar lideri SKT’nin prime ve platinum paketleri için talep ettiği fiyatlar şöyle: 150 GB (64 dolar), 200 GB (76 dolar) ve 300 GB (107 dolar). Bir de, 5G abone sayılarının operatörlere göre dağılımına bakalım: Ülkenin ikinci operatörü olan KT 5G abone sayısının 100 bin olduğunu açıklarken, diğer iki operatörden herhangi bir açıklama gelmedi.  5G Nisan ayı başı itibarıyla Kore’de kullanıma girdi.  

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>