Korkuyu, korkutarak yenemezsiniz!

0

TechInside olarak yayına başladığımızdan bu yana ilkeli habercilik anlayışımız ve analize dayalı haberlerimizle sizlerle birlikte oluyoruz. Öte yandan sektörümüzde güvenlikle ilgili dostlarımızdan hemen her gün mobil dünyada güvende olmadığımızı uzman görüşleriyle anlatan basın bültenleri alıyoruz.

Bu bültenlerin kimisinde tabletlerimizin tamamen korumasız olduğu anlatılıyor, kimisinde bir uzman WiFi açıklarını kullanarak kendi oturma odasına sızıyor kimisinde ise rakamlarla mobil dünyada yaşanan saldırılar paylaşılıyor.

– Hoca bindiğin dalı kesiyorsun.

– Ya tutarsa!

Evet, yukarıdaki iki cümle Türk sanat tarihinin belki de en renkli simalarından sayılan Nasreddin Hoca ve onunla özdeşleşen fıkralarına ait. Fıkralarına diyorum zira iki farklı fıkradan alıntı yaptım ama anlatmak istediğime ulaşabileceğim en kısa yol buydu ben de kestirmeyi seçtim.

Aslında iki cümle de güvenlik şirketleri için. Onları sonuna kadar anlıyor, destekliyor ve dahi gelen bültenleri de #GündemInside sayfalarımızda değerlendiriyoruz. Ancak güvenlik konusuna farkındalık yaratmak adına bu kadar geniş bir iletişimle “korku imparatorluğu” yaratmanın çok da doğru olmadığını düşünüyorum.

Yıllarca bilgisayar oyunlarının zararlı olduğunun karşısında durmaya çalışmış birisi olarak diyorum ki zararlı olan oyunlar değil o oyunları oynayacak bireyleri doğru yönlendiremeyen anne ve babalar. Yani kısaca sadede gelecek olursak nasıl sokaklar yüzde 100 güvenli diyemezsek çevrimiçi ortamlar da mobil ortamlar da o kadar sıkıntılarla dolu. Ancak bu sıkıntıları aşmanın yolu onları büyüterek ifşa etmek değil, sıkıntılarla karşılaşacak bireyleri en doğru şekilde eğitmek.

İnanın “korku imparatorluğu” kurmak kimsenin işine yaramayacak.

Fatih Sarı

Yaklaşık 20 yıldır teknoloji yazıyor. Deneyimlerini paylaşabilmek ve kurumu daha da büyütebilmek adına SDN Bilişim ailesine katıldı. TechInside yayın koordinatörü olarak görev yapıyor. Beşiktaş aşığı, evli ve Kartal isimli bir erkek çocuk babası...

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>