Koronavirüs aşısı için süper bilgisayarlar kullanılıyor

0

Koronavirüs aşısı

Yüksek işlem kapasitesine sahip olan süper bilgisayarlar, koronavirüs aşısı geliştirme çalışmaları için kullanılıyor. Bu bilgisayarlar, aşı geliştirme faaliyetlerine destek veriyor.

Koronavirüs aşısı için süper bilgisayar desteği

Koronavirüs salgını nedeniyle birçok ülke aşı geliştirme çalışmalarına devam ediyor. Bu aşı geliştirme sürecinde ise yüksek teknolojili bilgisayarlar kullanılıyor.

Bilim insanlarının, Texas Gelişmiş Bilgi İşlem Merkezi’ndeki (TACC) Frontera süper bilgisayarını aşı geliştirme çalışmaları için optimize ettiği belirtiliyor. Bu süper bilgisayarın, ilgili verileri çok daha hızlı bir şekilde işleme kapasitesi sayesinde, aşı geliştirme çalışmalarında veri işleme kısmının hızlı şekilde tamamlanabileceği vurgulanıyor.

Süper bilgisayarla simüle çalışmalarının da daha hızlı bir şekilde yapılabilecek olması, araştırmacıların elini bu konuda rahatlatıyor.

Ayrıca süper bilgisayarlar yapılan koronavirüs enfekte simülasyonu çalışmalarıyla, aşının yanı sıra ilaç geliştirme çalışmalarının da daha hızlı bir şekilde ilerlediği belirtiliyor. Bu süreçte süper bilgisayarların kullanımının, süreci daha hızlı hale getirdiğini söyleyebiliriz.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>