Koronavirüs dijital para birimi kabulünü hızlandırdı

0

koronavirüs dijital para

Avrupa Merkez Bankası başkanı tarafından yapılan açıklamaya göre, koronavirüs dijital para birimi kabulünü hızlandırdı. Bu dönemde zorunlu bir dijitalleşme dönemi yaşadık.

Koronavirüs dijital para birimleri için olumlu etki yarattı

Salgın nedeniyle mümkün olduğunca fiziksel işlemlerden kaçınılması, finansta dijital teknolojilere daha çok yönelmeye neden oldu. Bununla birlikte kullanıcılar, tüm süreçlerinde dijital teknolojilerden yararlanmaya başladı diyebiliriz.

Bu konuya dğeien Avrupa Merkez Bankası başkanı Legarde, Bundesbank tarafından düzenlenen online konferansta konuştu. Legarde, koronavirüs nedeniyle vatandaşların ödeme tercihlerinde dijital sistemleri tercih ettiğini ve bu alanda artış yaşandığını söyledi. Avrupa’da her 5 vatandaştan 4’ünün internet kullandığına değinen Legarde, koronavirüs nedeniyle ödemelerde dijitalleşmenin hız kazandığına değindi.

Legarde, Şubat ve Haziran 2020 aralığında elektronik ortamdaki alışveriş hacminde neredeyse yüzde 20’lik bir büyüme yaşandığına değindi. Bu dönemde dijital para birimlerinin kabul edilmesinin hız kazandığını vurgulayan Legarde, küresel rekabette önde olabilmek için Avrupa Merkez Bankası Dijital Para Birimi CBDC’nin uygulamaya geçilmesinin büyük önem taşıdığını söyledi. Legarde, Avrupa’da CBDC’nin uygulanmasıyla ortaya çıkacka potansiyel etkilere yönelik sonuçların bir haftalık süre içinde açıklanacağını söyledi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>