Koronavirüs videoları güvenilir mi?

0

Koronavirüs videoları

YouTube’da bulunan koronavirüs videoları için yeni bir araştırma yayınlandı. Araştırma sonuçlarına göre, bu videolar çoğunlukla yanlış bilgi içeriyor.

Koronavirüs videoları dörtte bir oranında yanlış bilgi içeriyor

Günümüzde bilgiye ulaşmayı kolaylaştıran YouTube, koronavirüs konusunda çeşitli önlemler almıştı. Özellikle yayıncıların gelir elde etmesinin önüne geçilerek, bu konuda yanlış bilgilendirmelerin önüne geçilmesi planlanmıştı.

Ancak şimdiye kadar YouTube’un planı pek de başarılı olmuş gibi görünmüyor. BMJ Global Health isimli bir kuruluş, YouTube’da yayınlanan koronavirüs videolarına yönelik bir araştırma yaptı.

Yapılan araştırmaya göre platformda yayınlanan videoların yüzde 25’i, yanlış ve hatalı bilgiler içeriyor. Bu da izleyicilerin yanlış ve hatalı bir şekilde bilgilendirilmesine neden oluyor. BMJ Global Health, YouTube’un şimdiye kadar aldığı önlemlerin pek de etkili olmadığını belirtiyor. Bu konuda Dünya Sağlık Örgütü gibi güvenilir ve resmi kuruluşların doğru bilgiye ulaşılması için çaba gösterdiği vurgulanıyor.

Daha önce ebola ve domuz gribi salgınlarında yanlış bilgilendirmeler nedeniyle bir hayli başı ağrıyan YouTube, koronavirüs nedeniyle de benzer bir durumda kalabilir. YouTube’un yaşanan bu sorunlar nedeniyle, platformdaki içerik güvenilirliği önlemlerini artırması bekleniyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>