Kripto para çetesi çökertildi

0

Kripto para çetesi

Dünya çapında bilinen kripto para çetesi çökertildi. Uluslararası düzeyde para aklama yapan çeteden 20 kişi göz altına alındı.

Kripto para çetesi için sona gelindi

Teknolojide yaşanan dönüşümler, işlenen suçlar da dönüşüme uğruyor. Son yıllarda kripto para hırsızlığı yapan ve para aklayan suç çetelerini çok sık duymaya başlamıştık.

2BaGoldMule Operasyonu kapsamında, dünya genelinde kripto para çetelerini çökertmek için harekete geçildi. Birleşik Krallık, İspanya, İtalya, Letonya ve Bulgaristan’da dahil olmak üzere yaklaşık 40 evde arama yapıldı. Yapılan aramalar sonrasında Avusturalya, Birleşik Krallık, ABD, Portekiz, İspanya, Letonya ve Polonya’da göz altılar gerçekleşti.

Europol tarafından paylaşılan bilgilere göre QQAAZZ için çalıştığından şüphelenilen çetenin 20 üyesi göz altına alındı. Milyonlarca Euro para aklayan bu çete, paravan şirketler ve kripto hizmetler yoluyla para aklama yapıyordu.

Ayrıca opersyonun düzenlendiği aynı gün Yeni Zelenda’da 40 yaşındaki bir kişi, yaklaşık 2 milyon dolar değerindeki parayı kripto para kullanarak akladığı gerekçesiyle göz altına alındı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>