Kripto paralar ulusal para birimi olabilir mi?

0

ulusal para birimi

Kripto paraların, ülkelerin ekonomileri etkisi tüm hızıyla devam ediyor. Peki gelecekte kripto paralar ulusal para birim olabilir mi?

İngiltere’den ulusal para birimi önerisi

Özellikle son 2 yıldır yaşadığı dalgalanmalar ile gündemde olan kripto para piyasası, ülkelerin ekonomisinde etkili rol oynamaya başladı. Bazı ülkeler kripto para kullanımını tamamen yasaklarken, bazı ülkeler kullanım ve madencilik faaliyetlerine yasal olarak izin veriyor.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı tarafından yapılan son açıklamalar, kripto paraların geleceği konusunda yeni bir tartışma başlattı.

Mark Carney, rezerv açısından dolara güvenmenin çok riskli olduğunu, dolar yerine yeni bir kripto para biriminin oluşturulabileceğini ve kullanabileceğini belirtti.

Ayrıca Facebook’un 2020 yılında piyasaya çıkacak olan Libra para biriminin de dolar rezervini olumsuz bir şekilde etkileyeceğini söyledi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>