Küresel elektrikli araç piyasası analizi

0

Ernst & Young ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, küresel ve Türkiye otomotiv piyasasını ele aldıkları raporunda, elektrikli araçlara ilişkin analize de yer veriyor

Danışmanlık ve vergi firması Ernst&Young (EY) ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, “Otomotivde Gündem” başlıklı bir rapor yayımladı. 88 sayfalık raporda küresel elektrikli araç piyasasını da ele alan bir bölüm bulunuyor. Bu bölümden seçtğimiz notları paylaşıyoruz:

– Elektrikli araç talebindeki kademeli yükseliş 2023 / 24 yıllarında dönüm noktasına ulaşacak, ve akabinde kitlelere nüfuz etmeye başlayacak.  

– Hibrit araçların (özellikle yarı hibrit olanların) bu geçiş döneminde ağırlıklı olarak talep göreceği muhtemel.

-Bununla birlikte, 2025 sonrasında, sadece bataryalı elektrikli araçların (BEV), araba paylaşımı ve otonom araç pazarının büyümesi ile emisyon normlarını karşılayan tek seçenek olması bekleniyor.

-Çin, Avrupa, ABD ve Japonya’nın dünyada EA satışının en yoğun olacağı yerler beklentisi egeemen.

– Global elektrikli araç satışlarının 2023 yılına kadar ikiye katlanması beklenirken, içten yanmalı motor modellerinin de yine pazarın çoğunluğunu oluşturacağı düşünülüyor.

-Farklı güç aktarma teknolojilerinin, aksam tedarikçilerinin bu çeşitli alanlarda yetkinlikleri oluşturmalarını gerektiren öngörülebilir bir gelecek için bir arada bulunmaları bekleniyor.

– Aküler veya yakıt hücreleri tarafından beslenen elektrik motorlarının uzun vadede kentleşmede önemli bir rol oynacağı tahmin ediliyor.

-Uzun vadede elektrikli araç satışlarını etkileyecek faktörler arasında batarya maliyetlerindeki düşüş, daha sıkı emisyon standartları, şarj altyapı gelişimi ve standartlaşması ve elektrikli araç menzilinde artış ile hızlı şarj süresi gösteriliyor.

EY ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin hazırladığı raporun bölüm başlıklarından bazıları şöyle: Küresel otomotiv endüstirisi ve Türkiye karşılaştırması, 2018’de teşvik belgesi almış  otomotiv yatırımları ve otomotiv sektöründe dijitalleşme.

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>