Kurumsala son kullanıcı etkisi

0

 

Bildiğiniz üzere BYOD kavramı son dönemde yaygınlığını hızla artırıyor. BYOD rüzgârını arkasına alan üreticiler ise daha fazla ürün satma telaşında. Aruba Networks tarafından yapılan bir araştırma; profesyonel çalışanlar, yeni bir işe başvurduklarında ofiste kendi bilgisayar, tablet ve cep telefonlarını kullanmak için yemek ve yol yardımı gibi bazı artılardan vazgeçebildiklerini ortaya koydu. Araştırmayla ilgili videoyu buradan izleyebilirsiniz.

Öte yandan bireysel ürün tarafında çok güçlü olan markalar da bu rüzgârı arkasına almış durumda. Hatta bir tanesi artık kurumsal ihtiyaçları bireylerin belirleyeceğini iddia ederek kurumsala çok yüksek bir bütçeyle giriş yaptı. Bu hareket de bireysel ürünlerin kurumsal tarafta ne denli, belirleyici olacağının açık bir göstergesi bizim için.

BYOD da evriliyor

Konu BYOD olunca bu kavramın da kendi için evrileceğini tahmin etmek hiç de zor değil ki bu konudaki başlıklardan bir tanesi de CIO’ların kâbusu olan güvenlik. BYODCYOD-Choose Your Own Device yani kendi cihazını seç başlığı da güvenlik konusunu tetikleyen ana etkenlerden bir tanesi. Kısa bir internet aramasıyla bu konuda birçok bilgiye ulaşmak mümkün. Ama kısaca üzerinden geçmek gerekirse kullanıcıların cihazlarıyla şirket ağına girecek olası tehlikeler sistem yöneticileri için büyük bir sorun teşkil ediyor.

CIO’lar için bu konuda onlarca tavsiye ya da izleyecekleri yolları iletmek mümkün. Ancak en önemli nokta iyi bir sistem ve envanter analizi yapmak. Yani CIO; elinde sisteme dahil hangi cihazlar var, üzerlerinde hangi işletim sistemleri ve koruma yazılımları yüklü bilirse bu yükün altından kalkması daha kolay olacaktır. Sonraki adımlar mı? Sonraki adımları yazarsak tereciye tere satmaya çalışmış durumuna düşeceğimiz için burada keselim ve herkese şimdiden iyi bayramlar dileyelim.

Fatih Sarı

Yaklaşık 20 yıldır teknoloji yazıyor. Deneyimlerini paylaşabilmek ve kurumu daha da büyütebilmek adına SDN Bilişim ailesine katıldı. TechInside yayın koordinatörü olarak görev yapıyor. Beşiktaş aşığı, evli ve Kartal isimli bir erkek çocuk babası...

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>