Kuzey Amerika her 6 günde yeni bir milyarder yaratıyor

0

Kuzey Amerika, güçlü ekonomisiyle dünyanın en zengin bölgesi. Credit Suisse’in araştırmasına göre böyle kalmaya da devam edecek.

Bankanın araştırmasına göre, önümüzdeki 5 yıl içinde dünyada 945 yeni dolar milyarderinin ortaya çıkması bekleniyor. Bunların 300’ü ise Kuzey Amerika’dan çıkacak.

5 yılda 300 milyarder, yılda 60 yeni milyarder anlamına geliyor. Bu da her 6 günde yeni bir milyarderin ortaya çıkması demek.

Her 6 günde bir yeni milyarder ortaya çıkacak

Kısacası, sadece Kuzey Amerika’da her 6 günde yeni bir milyarder iş adamı ortaya çıkacak. Bu iş adamlarının büyük bölümünün ise teknoloji odaklı iş alanlarından ortaya çıkması bekleniyor.

Öte yandan Kuzey Amerika dışında kalan 645 milyarder de azımsanacak gibi değil. Bu yaklaşık olarak her hafta 2 yeni milyarderin, Kuzey Avrupa dışındaki ülkelerde belireceğini ortaya koyuyor. Elbette büyük kısmının Uzak Doğu’daki dinamik ekonomilerde görülmesi bekleniyor.

ABD’de şu anda 13,6 milyon milyoner bulunuyor. Onu 1,1 milyon milyonerle Kanada izliyor. Öte yandan Asya’nın dev ekonomisi olan Çin henüz kendi zenginlerinin sayısını arttırabilmiş değil. ABD ile rekabet halindeki Çin’de sadece 1,6 milyon dolar milyoneri bulunuyor.

ABD’nin bir diğer güçlü olduğu nokta ise, Ultra Yüksek Zenginlik olarak tanımlamam 50 milyon dolar üzerindeki varlık sahibi vatandaşlar. ABD’de 2021 yılında, 100 binden fazla Ultra Yüksek Zengin bulunacağı ahmin ediliyor. Çin’de ise bu rakam sadece 2 bin kişide kalıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>